Usta Sürücünün Viraj Dönüş Teknikleri Nelerdir?

Usta sürücünün viraj teknikleri

Ehliyeti olan herkes araba kullanabilir ama iyi sürücü olmak başka bir şeydir. Araba sürmek, trafik kurallarına uymanın yanında belli bir içgörü de gerektirir. Trafik kazalarının en çok yaşandığı yerlerden biri olan keskin virajlarda arabayı iyi kullanmak da iyi bir şoför olunduğunun önemli göstergelerinden biridir.

Peki, virajda araba nasıl kullanılır? Sizi iyi bir şoför yapacak viraj teknikleri nelerdir?

Viraja Girerken Vites Küçültmek

Viraja girdiğinizde merkezkaç kuvveti ile karşı karşıya kalırsınız. Bu durumda arabanız düz yoldaki gibi dengeli gitmez; çünkü iç ve dış taraftaki tekerleklere farklı ağırlıkta yük biner. Böylece araç, yana doğru yan yatma eğilimi gösterir. Bunu engellemek ise virajdayken değil; viraj almadan vites küçültmekle mümkündür. Virajın içindeyken vitesi küçültüp aracın hızını kesmek, ani fren etkisi yaratır ve aracınız savrulabilir. Viraja girmeden vitesi küçültün, direksiyonu çevirdikten sonra frene basın, virajdan çıktıktan sonra hafifçe gaza basarak hızlanın.

Bakış Açısını Doğru Ayarlamak

Virajdayken mümkün olan en uzak noktayı görebilmek, güvenli sürüş için gereklidir. Bu yüzden virajın iç tarafından uzaklaşmalısınız. Yani viraj sağa dönüyorsa sola, sola dönüyorsa sağa doğru arabanızı konumlandırmalısınız. Virajın sonunu görene kadar da bu şekilde yol almalısınız. Böylece virajdayken karşıdan gelen arabaları da daha rahat görürsünüz.

Virajın yönüne bakmadan direksiyonu erkenden içe doğru çevirirseniz bir süre sonra arabanız virajın dışına doğru kaymaya başlar. Bu da sizi, direksiyonu daha fazla virajın içine doğru çevirmeye iter. Sonuç ise arabanızın dengesinin bozulması olur.

Arka Arkaya Gelen Virajlarda Ne Yapılır?

Sola eğimli virajın bittiğini ve hemen ardından sağa eğimli bir virajın başladığını varsayalım. Aracınızı yol çizgisine ne kadar yakın tutarsanız sağa dönmeye hazırlıklı ve görüş açınızı bir o kadar geniş tutmuş olursunuz. 

Önden ve Arkadan Kayma Durumlarında

Merkezkaç kuvvetinin ön lastikleri zorlaması sonucu arabanızın önden kayması, genellikle viraja yüksek hızda girdiyseniz ve gaza aniden bastıysanız (aracınız önden çekişliyse) meydana gelir. Böyle bir durumda ayağınızı yavaş yavaş gaz pedalından çekmeli ve hafifçe frene basmalısınız. 

Viraja çok içerden girdiyseniz aracınız arkadan kayar. Çünkü viraj dönme açınız daralmıştır. Ayrıca aracınızın motoru öndeyse ve siz ani fren yaparsanız yük bir anda arabanın arkasından öne geçer ve arka tekerlekler boşalır. Bu durumda gücü yeniden arkaya vermek için direksiyonu arabanızın kaydığı yöne çevirmelisiniz. Az ya da çok çevirdiğinizde araç hakimiyetini kaybedebilirsiniz, dikkat.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir