Yokuşta Araba Kaldırmanın Püf Noktaları

Yokuşta Araba Kaldırmanın Püf Noktaları

Sadece düz zeminde değil; zorlu koşullarda da arabayı iyi kullanmak iyi şoför olmanın kıstaslarından biridir. Bu zorlu koşullardan biri de rampada araç kaldırmaktır. Deneyimsiz sürücüler için yokuşta araba kaldırmak tedirginlik verici bir işlem olabiliyor. Madem öyle, yokuşta araba nasıl kullanılır, bakalım:  

Yokuşta Kaçıncı Vitesle Çıkılır?

Bu sorunun cevabı, aracın çekiş gücüyle yakından ilgilidir. Eğer soru “Rampada kalkış nasıl yapılır?” ise yani yokuşta duran bir araba sıfırdan kalkacaksa bu durumda vites 1’e alınmalı ve öyle kalkılmalıdır.

Aracınızla seyir halindeyseniz ve karşınıza yokuş çıktıysa 1 vites, hatta arabanızın çekiş gücü azsa 2 vites küçültmeniz gerekir. Yokuşta vites küçültmenin mantığı, arabanın çekiş performansını arttırmaktır. Arabanızın çekiş gücü iyiyse rampada vites değiştirmenize gerek kalmayabilir. 

1. Vitesle Yokuş Çıkmaya Dair

  • Arabanızı çalıştırın. Vites boştayken sağ ayağınızı frene, sol ayağınızı debriyaja sonuna kadar basılı tutun.
  • Vitesi 1’e alın, fren pedalına basılı tutarak debriyajdaki ayağınızı yavaşça çekin. 
  • Motorun sesi değişecek, direksiyonda hafifçe titreme başlayacak. Tam bu noktada debriyajı sabit tutun, ayağınızı frenden yavaşça kaldırın ve gaza basın.  

El Freni ile Yokuşta Araç Kaldırmak

  • Arabanızı vites boşta ve el freni çekili halde çalıştırın.
  • Debriyaja sonuna kadar basın, vitesi 1’e alın. 
  • Ayağınızı debriyajdan yavaşça çekip gaza basın. 
  • Yine motorun sesi değişecek, direksiyonda titreme olacak ve araba ileriye doğru atılacak. Bu noktada el frenini yavaşça bırakmanız gerekiyor.  

Yokuş çıkarken aracınızın devrinin düşmesi normaldir. Aracınızın hızı düştükçe gaza basmayın. Çünkü bu hem yakıt tüketimini arttırır hem de güvenli bir sürüş için uygun değildir.

Yokuş Aşağı Araba Nasıl Kaldırılır?

Peki, yokuş aşağı kaçıncı vitesle inilir, yokuş aşağı araba nasıl kullanılır?

  • Aracınızın vitesi ve hızınız mümkün olduğunca düşük olmalı. Hızı, yokuşa girmeden, yokuşun eğimine göre aracınızı kontrol edebileceğiniz seviyeye düşürmelisiniz. Yokuştayken birden hızı düşürmek, direksiyon hakimiyetini azaltır. Önemli olan hızı sabit tutmaktır.
  • Dik yokuşları inerken vitesi boşa almayın. Bu hem sürüş güvenliğini tehlikeye atar hem de yakıt tüketimini arttırır. Ayrıca boş viteste frene bastığınızda arabanız savrulabilir. 
  • Yokuşta arabayla inerken frene mümkün olduğunca az basmalısınız. 

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir