Nereye Park Edeceğiz: Otopark Sorununu Çözmenin Yolları

Nereye Park Edeceğiz: Otopark Sorununu Çözmenin Yolları

park

 

Türkiye’de otopark sorunu, özellikle merkezi yerlerde zahmetli bir hal alırken çözüm için de yeni yollar üzerinde çalışmaya devam ediliyor. Büyükşehirlere inşa edilen büyük park yerleri, bu konunun çözümlenmesine yardımcı olsa da trafiğe çıkan araç sayısı arttıkça park edecek yer bulmak güçleşecek. Sorun değil; büyükşehirde trafik sorunlarının çözümü için her zaman yeni bakış açıları geliştirilecek.

Park etme sorunu, bazen “site otopark sorunu”, bazen de “hastanelerde otopark sorunu” olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz ortak kullanım alanları, bilinçli bir şekilde paylaşılmadığı zaman anlaşmazlıklara neden oluyor. Araba park edilecek alanının paylaşımı için ortak kullanım alanlarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kentlerde Otopark Sorunu İçin Çözümler

Yerliler için alışılagelmiş, küçük kentlerden gelenler için ise kafa karıştırıcı bir soru: Otomobili nereye park edeceğiz? Merkezi bir yere gittiğinizde, güvenli bir şekilde park etmenize yardımcı olacak çözümler ne olabilir? Öncelikle bu problemi kişisel olarak ele alacaksanız otomobil satın alırken dikkat edebileceğiniz birkaç nokta olduğunu belirtelim. Mesela LPG’li otomobillerin otopark sorunu, ilk düşünmeniz gereken detay. Çünkü LPG sistemli otomobiller kapalı otoparklara park edemiyor. Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise küçük boyutlu otomobillerin, özellikle büyükşehirler için daha uygun olduğudur. 

Otopark Sorunu Çözümü: Kat Otoparklar

Büyükşehirlerin merkezi yerlerinde park yeri bulmak her zaman zor olur. Üstelik işlek caddelerde ve sokaklarda yol kenarlarına park etmek de yasak. Yani buralara park ederseniz aracınız büyük bir olasılıkla çekilir, çünkü yoğun yerlerde park eden araçlar nedeniyle akan trafiğin engellenmemesi istenir. Dünyanın diğer metropollerinde de kullanılan kat otopark sistemi, ülkemizin büyükşehirlerinde de giderek yaygınlaşıyor. Örneğin İstanbul’un birçok semtinde, Beşiktaş katlı otopark ve Tavşantepe metro otopark gibi oldukça geniş alanlara yayılan kat otoparkları inşa edildi. Bu tür alanlar, yer altında olacak şekilde de tasarlanabiliyor. Özellikle metro yakınlarına inşa edilen bu yapılar ile kişisel ulaşım araçları ve toplu taşıma araçları arasında bağlantı kurulabiliyor.

Büyükşehirlerde trafik çözümü için geliştirilen bir diğer yöntem de sokak ve caddeleri otopark alanları olarak kullanmak. Belediye gözetiminde düzenlenen bu sistemler sayesinde, aracınızı güvenle otopark görevlisine teslim edebiliyorsunuz. İstanbul’da bu sistemin ismi İspark. “İspark ücretleri 2018 yılında ne oldu?” diye merak ediyorsanız İspark sayfası üzerinden güncel bilgileri alabilirsiniz.

Toplu Yaşam Alanlarında Otopark Sorunları ve Çözümleri

park

Merkezi bir yerde oturuyorsanız ve yaşadığınız alanın kendine ait bir ortak otoparkı yoksa bu durumda alternatif çözümler üretmeniz gerekebilir. Aslında otopark yönetmeliği çerçevesinde her toplu yaşam alanında araç parkına tahsis edilecek alanlara yer bırakmak zorunludur, ancak bu uygulamanın zorunlu tutulduğu dönemden önce inşa edilen yapı sayısı oldukça fazla. Bu nedenle de bu tür alanlarda ortaya bir park sorunu çıkar.

Öncelikle yaşam alanınızı seçerken bu duruma dikkat edin. Aracınızı park edecek özel bir alanı var mı ya da yaşayacağınız ortam özel otoparklara yakın mı? Bu cevapları önceden bilirseniz sorun yaşamazsanız.

Araç değiştirmeyi düşünüyorsanız daha küçük boyutlu otomobillere yönelmeniz de bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Özellikle yeterince alan bulunmayan yaşam alanlarında küçük boyutlu araçların park yeri bulması daha kolaydır.

Binalarda otopark alanı bulunmayabilir, ama site gibi toplu yaşam alanlarında otopark zorunluluğu bulunur. Yani bu tür yaşam alanlarında açık otopark ya da benzeri bir bölümün eklenmesi her zaman zorunludur. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman gerekli mercilerle iletişime geçerek otopark yeri düzenlenmesi konusunda talepte bulunabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm ile Park Yeri Sorunu İçin Çözümler

Son dönemde ülkemize ağırlık verilen kentsel dönüşüm projeleri, otopark sorununa da kalıcı çözüm getirmeyi hedefliyor. Kentsel dönüşüm ile bina altlarına otopark yapılması kuralı getirildi. Yeni Kentsel Dönüşüm Otopark Yönetmeliğinde, yapılan binalarda her daireye bir otopark alanı ayırma zorunluluğu bulunuyor. Belediyelere bu sayıyı artırma yetkisi de veriliyor. Ayrıca yeni otopark düzenlemesine göre bina bahçesinin altı da park alanı olarak kullanılabilecek.

Otomobil Park Ederken Dikkat Edilecek Şeyler

Mevcut araçlar için otopark sorununa çözümler üretilse de trafiğe katılan araç sayısı arttıkça problem için yeni çözümler bulunması gerekecek. Bu çözümlerin dışında her araç sahibinin dikkat edeceği belli başlı birkaç ayrıntı da şehir içi yaşamını kolaylaştırabilir:

  • Araç park etme teknikleri hakkında bilgi sahibi olun.
  • Aracınızı park ederken diğer sürücülerin geçiş ve park güzergahını düşünün.
  • Ortak kullanılan park alanlarında kurallara uyun.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir