Dünyanın En İlginç Trafik Kuralları

İlginç trafik kuralları

Trafik işaretleri ve levhaları birçok ülkede aynı anlamlara gelse de trafik kuralları değişiklik gösterebiliyor. Ülkemizde trafik kurallarının ihlal edilmesi nedeniyle yanlış park etmek, takip mesafesine uymamak, makas atmak gibi durumlarla maalesef sık sık karşılaşabiliyoruz. Bu tür kural ihlalleri de elbette cezaya tabi tutuluyor.

Peki, diğer ülkelerdeki trafik kuralları neler? İşte dünyanın en ilginç trafik kuralları:

Almanya

Almanya’da otobanda giderken durmak yasak. Benzinin bitmesi de acil durum olarak kabul edilmiyor. Çünkü bu, sürücünün sorumsuzluğu olarak görülüyor. Ciddi anlamda para cezası var. 

İspanya

İspanya’da gözlük ya da lens kullanan sürücüler arabalarında bunların bir yedeğini de bulundurmak zorunda. Trafik polisine lens ya da gözlüklerinin yedeklerini gösteremediklerinde ceza alıyorlar. 

Güney Afrika

Güney Afrika’da sürücüler çobanlara ve hayvan sürülerine yaklaşmadan 150 metre önce ikaz lambalarını yakmak ve onlara yol vermek zorunda. Doğal güzellikleri ile ünlü Güney Afrika’daki bu uygulama, trafik kurallarının ülkelerin koşullarına ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterdiğinin güzel bir kanıtı.

Bulgaristan

Bulgaristan’daki her araçta üçgen kırmızı reflektör, fosforlu ya da parlak yelek ve ilk yardım çantası olmak zorunda. 

Sırbistan

Sırbistan’daki sürücülerin araçlarında bulundurmak zorunda oldukları eşyalar ise şunlar: Yine parlak ya da fosforlu yelek, ilk yardım çantası, reflektör ve 3 metrelik ip. 

İsviçre

İsviçre’de pazar günleri araba yıkamak yasak; çünkü gürültü olması istenmiyor. Medeniyet bu olsa gerek. 

Rusya

Rusya’da arabaların temiz tutulması bir kural haline getirilmiş. Hele bir de aracın plakası kir nedeniyle görülmeyecek durumdaysa ehliyet elden gidiyor. 

Filipinler

Nüfusu bir hayli fazla olan Filipinler’de trafik sıkışıklığını engellemek için garip ama işlevsel bir kural konmuş. Aracının plakası 1 ve 2 rakamıyla biten sürücüler pazartesi günleri, 3 ve 4 rakamıyla bitenler salı günleri, 5 ve 6 ile bitenler çarşamba günleri trafiğe çıkamıyor. Hastalık gibi acil durumlarda ise bu kural geçerliliğini yitiriyor ama akıllara şu soru geliyor: Plaka rakamları 6 ile mi son buluyor yoksa 7, 8 ve 9’la birlikte yasak, diğer günleri kapsayacak şekilde devam mı ediyor? Bilginiz varsa bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂 kaynak

Yurt dışına çıkarken yapmanız gerekenler, Bu yazımızı da okumayı ihmal etmeyin.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir