Arabanızı Yıkarken Bunları Sakın Yapmayın

Arabanızı Yıkarken Bunları Sakın Yapmayın

Arabanızı Yıkarken Bunları Sakın Yapmayın

Temizlikten hiçbir zaman zarar gelmez elbette ama araba yıkamaya dair püf noktalarına dikkat etmezseniz gayet saf ve “temiz” duygularla başlayan girişiminiz, arabanıza zarar gelmesiyle sonuçlanabilir.

Peki, araba nasıl yıkanır 

Cildine, Pardon Kaportasına Zarar Gelmesin

Arabanızı temizleme işini layıkıyla yerine getirecek oto yıkama malzemelerivarken, farklı temizlik ürünleri ile yıkama yapmaya kalkmayın. Örneğin bulaşık deterjanıyla arabayı köpürtmek maalesef sık rastlanan fakat asla yapılmaması gereken bir hareket. Deterjan kaportaya ve boyaya zarar verebiliyor çünkü. 

Bir de fırçalar yumuşak bile olsa kaportayı çizer. Bu yüzden yumuşak süngerleri tercih etmelisiniz.Güneşli Yerde Araba Yıkamak İyi Fikir Değil

Güneşin altında, hem arada bir kendisine hortum tutup hem de arabasını köpürte köpürte yıkayan kişilere sesleniyoruz: Bunu yapmayın. Onlar da bize soruyorlarmış: Neden? Çünkü güneş ışığında yıkadığınız arabanın üzerinde lekeler meydana gelir. O yüzden sabah saatlerinde ve öğleden sonraları arabanızı yıkamalısınız. 

Sulamıyoruz, Yıkıyoruz

Arabanızı üzerindeki tozdan ve kirden arındırmak için önce temiz suyla yıkamalısınız. Tavanından başlayarak su tutmalısınız ki kirler aşağıya doğru aksın ve işiniz kolaylaşsın. Bu arada suyun sıcak ya da soğuk değil; ılık olması gerek.

“Bütün Olarak Bir Seferde Yıkayayım Bitsin” Demeyin

Arabanızı üstü, önü, yanları, arkası olmak üzere bölüm bölüm yıkayın. Çünkü bütün olarak elde sünger arabayı ovalarsanız en son yıkayacağınız yerdeki köpük kurur ve kaportaya zarar verir. 

Kurulama İşlemine Dikkat

Duruladığınız otomobilinizi evinizdeki toz bezleri ile kurulamaya kalkmayın; çünkü bu hem zahmetli olur hem de arabanın üzerinde lekeler kalır. Sentetik güderi denilen sarı bezler bu iş için varlar. Sıkması kolay olduğu gibi bıraktığınızda da hemen gevşiyorlar. 

Melek Yüzlü Şeytanlara Benzemesin

Arabanızın dışını temizlemişken içine de bir el atın ki içi dışı bir ve temiz olsun. Şu adımları izlemek işinizi kolaylaştırır ve hızlandırır:

  • Önce paspasları çıkarın, silkin, gerekiyorsa yıkayın.
  • Arabanın içindeki tozları hafif nemli bir bezle silin.
  • İçerideki tozlar için araç süpürgesi ya da elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.
  • Koltuk yıkama için ev temizliğinde kullanılan deterjanları kullanmayın; çünkü içlerindeki kimyasal maddeler koltuğunuzu mahvedebilir. Araçlar için satılan özel kimyasalları kullanın.
  • Camlar için mikrofiber bezleri ve özel sıvıları kullanın.  kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir