SpaceX, Tesla’yı Geçerek Elon Musk’ın En Değerli Şirketi Oldu

Elon Musk’ın uzay görevlerini yürüten şirketi SpaceX, Musk’ın diğer şirketi Tesla’nın piyasa değerini geçerek bu noktada en değerli şirket konumuna ulaştı.

elon-musk

Günümüzün dahi girişimcilerinden biri olan Elon Musk, dikkat çekici şirketleri ile basında kendine sürekli yer buluyor. Uzun süredir en büyük şirketi olan Tesla ile sorunlar yaşayan Musk, bu süreçte ağırlığını uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’e vermişti.

SpaceX’in başarılı uçuşları ve Musk’ın bu yöne ağırlık vermesi, şirkete yaramış görünüyor. Çünkü şirket, tam 33,3 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak, Musk’ın Tesla dahil diğer şirketlerini geride bırakıp en değerli şirketi konumuna geldi. Tesla, haftayı 32,8 milyar dolar piyasa değeri ile kapatmıştı.

Aslında Tesla, 2018 yılının ortalarına kadar çok iyi çıkış yakalamıştı. Ağustos 2018’de 67 milyar dolar piyasa değeriyle yatırımcıları cezbeden Tesla, sonrasında geçen süreçte piyasa değerinde neredeyse yarı yarıya düşerek Musk’ın şirketteki tahtının sarsılmasına neden olmuştu. Bunda, diğer büyük otomobil üreticilerinin elektrikli araçlara yönelmesinin ve Musk’ın sosyal medyada sergilediği tutumun etkisi olduğu düşünülüyor.

Starlink’le Dünya’ya İnternet Dağıtacak

SpaceX’in bu kadar hızlı yükselmesinin arkasında başarılı uzay görevleri ve elbette Starlink projesi yer alıyor. Dünya yörüngesine toplamda 12 bin uydu fırlatmayı içeren Starlink projesi, bu uydularla tüm dünyaya internet dağıtmayı hedefliyor. Geniş çaplı projenin ilk ayağı olan 60 uydu, geçtiğimiz günlerde uzaya başarıyla gönderilmiş, bu durum SpaceX’in piyasa değerinin güçlenmesini sağlamıştı. Musk ise Starlink projesinden 30 milyar dolarlık gelir bekliyor.

Projeler Büyük

SpaceX, Starlink projesi dışında uzaya insan gönderecek ilk özel şirket olma yolunda da ilerliyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılacak insanlı uçuşlar için Crew Dragon kapsülünü hazırlayan SpaceX, çok yakında bu noktada hizmete başlayacak. Şirketin uzun vadede ise Ay’a ve özellikle Mars’a insan gönderme projeleri de biliniyor. Şu anda büyük bir hızla gelişmeye devam eden SpaceX, yakın gelecekte büyüyen uzay endüstrisinin en büyük temsilcilerinden biri olabilir.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir