SpaceX, Teksas ve Florida Tesislerinde Starship Üretme Yarışı Başlattı

Elon Musk, attığı bir tweet’te SpaceX’in hem Teksas’ta hem de Florida’da aynı üretimi gerçekleştirdiğini söyledi.

spacex florida

SpaceX, South Texas fabrikasında 100 yolcu kapasitesine sahip “Starship” gemisinin daha ufak bir prototipini geliştirdi. SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk’tan gelen bilgiye göre, benzer bir üretim ve geliştirme süreci Florida’daki Space Coast’ta da tamamlandı.

Musk, resmi Twitter hesabından attığı tweet’te “SpaceX, Starship’in eş zamanlı yarışını Teksas’ta bulunan Boca Chica ve Florida’daki Cape Canaveral’da gerçekleştiriyor” dedi. Musk attığı bir başka tweet’te “İki tesis de birçok Starship yapacak. Bu, hangisinin daha verimli olduğunu görebilmek için bir yarış. Cevap ikisi de olabilir” dedi.

Yeniden kullanılabilir olarak üretilen Starship, insanları Mars, Ay ve diğer uzak mesafelerde alması için tasarlandı. Bu araç, Super Heavy adı verilen güçlü bir roketin üstünde yer alacak ki bu roket de yeniden kullanılabilir olarak tasarlandı.

Hem Starship hem de Super Heavy, SpaceX’in yeni nesil Raptor motorunu kullanacak. Starship, 7 adet Raptor’dan gücünü alacak. Super Heavy için ise 31 tane Raptor birleştirilecek. Musk, SpaceX’in dördüncü Raptor motorunu bitirdiğini ve beşincisinin üretimine başladığını söylerken, 2020’nin başlarına kadar toplamda 100 Raptor üretileceğini ifade etti.

Teksas’ta inşa edilen, SpaceX’in Starhopper adını da verdiği Starship’in prototipi şu an için bir adet Raptor motoru kullanıyor. Geçtiğimiz ay Boca Chica’da başarıyla tamamlanan testin ardından, Starhopper’ın bu ay da teste devam edeceği düşünülüyor.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir