Mini Elektrikli Otomobil Microlino

80’den fazla ülkede; çocuklar, ebeveynler ve genç yetişkinler için şehir içi ulaşım çözümleri sunan Micro, elektrikli mini otomobil Microlino’yu duyurdu.

Araç hem küçük boyutları hem de retro tasarımı ile öne plana çıkıyor. 2019 yılının en etkileyici otomobillerinden biri olması beklenen Microlino’yu sizin için inceledik.

microlino-elektrikli-araba
Microlino Elektrikli Otomobil

80’den fazla ülkede; çocuklar, ebeveynler ve genç yetişkinler için şehir içi ulaşım çözümleri sunan Micro, elektrikli mini otomobil Microlino’yu duyurdu. Araç hem küçük boyutları hem de retro tasarımı ile öne plana çıkıyor. 2019 yılının en etkileyici otomobillerinden biri olması beklenen Microlino’yu sizin için inceledik.

Micro, scooter modelleri ile çok beğeniliyor. Çocuklar, yetişkinler ve ebeveynler için çeşitli ulaşım çözümleri sunuyor. Bu ulaşım çözümlerinin dışında Micro, “Micro Mobility Systems” adlı yeni dizaynlardan bahsediyor. Mobility Systems ile kastedilen şey ise bir yerden başka bir yere farklı araçlar ile kolayca ulaşabilmek. Bunun ilk halkası olarak sunulan araç olan Microlino, 2 kişilik kapasiteye sahip.

Araç, yurtdışında sıkça adlandırılan şekli ile “eco friendly” yani çevre dostu. İlk olarak 2016 Geneva Motor Show’da kullanıcıların karşısına çıkan araç, Türkiye’de sık karşılaşmadığımız bir forma sahip. Bu forma “bubble cars” deniyor. Bu formun en bilinen örneği ise BMW Isetta’dır. BMW’nin 1953 ile 1955 arasında ürettiği araç ile Microlino arasında büyük bir benzerlik olduğu aşikar. 

Mini Elektrikli Otomobil Ne İşe Yarar?

Microlino Elektrikli Araba Tasarımı
Microlino Elektrikli Araba Tasarımı

Ülkemizde çekirdek aileler genellikle 3 ya da daha fazla kişiden oluşuyor. Bu nedenle de Mercedes tarafından üretilen Smart gibi mini otomobiller, pek tercih edilmiyor. Aslına bakacak olursak bu araçların, Türkiye’nin sosyoekonomik yapısına tam olarak uymadığını söyleyebiliriz. Ancak mini otomobiller, özellikle Avrupa ülkelerinde çok satıyor. Bunda metropollerin içinden çıkılmaz duruma gelen trafiği ve park sorunları önemlice bir yer kaplıyor. Bir diğer sorun ise çevre kirliliği.

Avrupa ülkelerinin birçoğu, 2025 ile 2040 arasında fosil yakıt ile çalışan otomobilleri yasaklayacağını duyurdu. Hal böyle olunca Micro için tek seçenek elektrikli ve mini bir otomobil yapmak oldu. Kısacası mini elektrikli otomobillerin hitap ettiği kitle ve ihtiyaçlar ile benzinli ya da dizel mini otomobillerin hitap ettiği kitle ve ihtiyaçlar aynı.

Eşsiz Denemeyecek Tasarım: Microlino, Elektrikli Isetta mı?

Elektrikli Mini Araba
Elektrikli Mini Araba

Bubble cars için çeşitli tanımlar yapmak ve Türkçeye çevirmek mümkün. Ancak kafa karışıklığı yaratacağı için bu kısımdan bahsetmeyeceğiz. Çünkü biz bugün süper mini otomobil desek bile yarın farklı bir isim ile anılma ihtimalleri var. Bu araçların hem çok küçük hem de ilginç bir görünüme sahip olmaları ise ortak özellikleri. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Microlino ile Isetta arasında büyük bir benzerlik var. Microlino, tıpkı BMW Isetta gibi önden açılan bir kapıya sahip. Araçların tekerlek yapılarından kabin dizilimine kadar birçok ortak noktaları olduğunu da söylememiz gerekiyor. Microlino, arkasında ufak bir bagaja ve açılabilir tavana sahip. Araçtan Micro markası, “This is not a car!” şeklinde bahsediyor.

Kısaca bu bir otomobil değildir mealine gelen cümle ile aslında farklı bir şey yapmaya çalıştıklarını belli ediyorlar. Aracın renkleri bile özel isimlere sahip. İsimler genellikle şehirlerin imajına göre seçilmiş. Hava durumundan dolayı Londra grisi ve milli renkleri olduğu için Amsterdam turuncusu gibi renk isimleri bulunuyor. 

Aracın kabininde ise birleşik bir koltuk var ve yolcu ile sürücü buraya oturuyor. Ayrıca direksiyon ile gaz ve fren pedalları haricinde aracın içerisinde neredeyse hiçbir parça yok. 

Beklenenden Süratli 

Öncelikle aracı almak isteyenler için kritik bir noktadan bahsedelim. Renault’un benzer bir modeli olan Twizy, ilk zamanlarda sadece A sınıfı ehliyet (motosiklet ehliyeti) ile kullanılabiliyordu. Geçen zaman içerisinde B sınıfı ehliyet (otomobil ehliyeti) sahipleri de Twizy’i kullanabilmeye başladı. Microlino, tıpkı Twizy gibi Avrupa Birliği Araç Sınıflandırmasına göre L7e kategorisinde yer alıyor. Yani Türkiye’de ilk etapta sadece motosiklet ehliyetine sahip olanlar tarafından kullanılabilmesi olası. 

Aracın gövde hacmi toplam 300 L. Yani ortalama bir B sınıfı aracın bagaj hacmi kadar alanı var. Ancak araç içerisinde ekstra herhangi bir unsura yer verilmediği için boyutlardan beklenenin ötesinde bir sıkışıklık söz konusu değil. 

Aracın 8 kWh ve 14.4 kWh olmak üzere iki farklı bataryası bulunuyor. 8 kWh’lik batarya ile araç, 125 km gidebiliyor. 14.4 kWh’lik batarya ise bu mesafeyi 200 km’ye çıkarıyor. Aracın maksimum hızı ise 90 km/s olarak sınırlandırılmış. Ancak hız sınırı konusunda Kuzey Amerika için baktığınız zaman, 56 mph gibi bir değer ile karşılacaksınız. Burada yer alan mph, mil bölü saat demektir ve 56 mph’nin yaklaşık olarak karşılığı 90 km/s’tir. Yani burada kafa karışıklığı yaşamanıza gerek yok. 

Aracın motoru 20 beygir güç (15 kW) ve 110 Nm tork üretebiliyor. Beklenin çok daha üstünde bir tork değeri ile karşılaşmanız normal. Çünkü bu araç elektrik gücü ile çalışıyor ve elektrikli motorların içerisinde çok az aktarma organı olduğu için kayıptan söz etmek pek mümkün değil. Ayrıca tork eğrisi de düzenli olarak yukarı gittiği için çok daha düşük motor hacimleri ve güçleri ile çok yüksek torka ulaşılabiliyor. Araç, 0’dan 50 km/s hıza ise 5 saniyede ulaşıyor. 

Microlino Ne Kadar?

Microlino İç Tasarımı
Microlino İç Tasarımı

Microlino’ya, Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkeden sipariş geldiği söyleniyor. Vergiler hariç Microlino Türkiye satış fiyatı ise 12.000 €. Diğer elektrikli otomobillere göre düşünüldüğü zaman, fiyatın makul olduğu görülüyor. Fiyatlar makul gelmediyse ikinciyeni.com üzerinden farklı elektrikli araçlara bakabilirsiniz. ikinciyeni.com ile 2. el araba ihalesine katılmak ya da 2. el satılık arabaları görmek ve aralarında yer alan elektrikli modellerden birini tercih edebilirsiniz.

Kaynak kaynak


Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir