Lucid Air, Tek Şarjla Kat Edilen Mesafede Tesla Model S’i Tahtından Edecek Mi?

2 dk okuma süresi

Tesla’nın elektrikli otomobil sektöründe bir diğer rakibi olan Lucid, Air sedan modelinin Tesla Model S’i tahtından edeceğini gösteren test sonuçlarını paylaştı. Lucid Air, Tesla Model S’ten yaklaşık 200 kilometre daha fazla mesafe kat edebilecek.

Elektrikli otomobillerin günümüz popülerliğine kavuşmasını sağlayan en öncü şirketlerden Tesla, artık yavaş yavaş dişine göre rakiplerle de mücadele etmeye başladı. Sektörde varlığını artıran girişimler, Tesla’nın en sevilen elektrikli otomobillerine meydan okumaya devam ediyor.

Tesla’ya gelen son bir meydan okumaysa 2007 yılında kurulan Lucid’den geldi. Bir zamanlar çöküşün eşiğinde ola Lucid, bugün yaptığı paylaşımda yeni elektrikli sedan otomobilleri Air’in Tesla’nın kat edebileceği mesafeyi aştığını duyurdu. Üstelik Lucid Air, Tesla’ya yalnızca birkaç kilometrelik fark atmamıştı.

Lucid Air, Tesla Model S’e ağır fark atacak:

Yaklaşık 643 kilometre (400 mil) barajını aşmayı başaran ilk şirket olan Tesla, günümüzde Tesla Model S otomobiliyle tam şarjla en fazla mesafe kat eden otomobil unvanının sahibi konumunda bulunuyor. Tesla Model S, 402 millik (646 kilometre) mesafesiyle unvanını koruyor. Ancak Tesla Model S’in tahtı, Lucid Air sayesinde altından kayacak gibi duruyor.

Lucid’in yaptığı paylaşıma göre Tesla Model S gibi bir sedan olan Lucid Air, tam şarjla 517 mil (832 kilometre) yol gitme kapasitesine sahip olacak. Yani Lucid Air, tam şarjla en uzak mesafe konusunda Tesla’ya yaklaşık 200 kilometrelik fark atacak. Üstelik Lucid’in bu iddiası yersiz bir iddia da değil.

Lucid Air

Lucid, Tesla Model S’i tahtından edecek otomobilini FEV North America’da bağımsız bir teste soktu. FEV, burada yapılan testler sonucunda EPA’in test prosedürlerini uyguladı ve aracın 517 mil mesafeye sahip olacağı sonucuna vardı. Bununla birlikte kendi bağımsız testlerini yürüten Lucid, test sonuçlarının Air’in hedefleri olan 400+ mil barajını da aşacağına işaret ettiğini söyledi.

Tabii şu anda Lucid’in aksine olan bazı faktörler de bulunuyor. Lucid Air, henüz seri üretime girmiş bir araç değil; dolayısıyla henüz satılan bir model de değil. Ayrıca Tesla, yeni modelleri olan Roadster’i ve Cybertruck’ı 500 mil ve üstü mesafeyle piyasaya sürmeyi planlıyor. Lucid’se Air modelinin üretimine ancak 2021 yılının başlarında başlamayı düşünüyor.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir