Paris’te Toplu Taşıma Elektrikli Hale Getiriliyor

Paris’in toplu taşıma filosu, hava kirliliği ve fosil yakıtların kullanımı konusunun önüne geçilmesi için elektrikli hâle getirilecek.

paris-toplu-tasima
Paris Toplu Taşıma

Paris’in toplu taşıma operatörü, Fransa’nın başkentini 2024 Olimpiyatları’na hazırlamak ve kirli havadan arındırmak için 800 adet elektrikli otobüs sipariş etti.

Régie Autonome des Transports Parisiens’in (Paris Ulaşım Otonom Operatörü) raporuna göre Heuliez Bus, Bollore ve Alstom isimli üç Fransız mühendislik firması, 400 milyon euro (450 milyon dolar) değerindeki ihaleyi kazandı. RATP, her tedarikçiden eşit sayıda otobüs alacağını ve bu ihalenin Avrupa’daki en büyük otobüs ihalesi olduğunu da ekledi.

Süreç 150 elektrikli otobüsün alınmasıyla başlayacak. İlk teslimatın 2020 sonu ile 2022 sonu arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Paris’teki yerel yetkililer, Fransa’nın başkentinin elektrikli araçlar açısından 2025 yılında yüzde yüz çevreye duyarlı olmasını amaçlıyor.

RATP’ın baş yöneticisi Catherine Guillouard, dönüşümden bahsederken şu açıklamada bulundu:

“Bu gelişme, RATP için büyük adım ve RATP’ın toplu taşıma sektöründeki enerji dönüşümünde kilit oyuncu olma konusundaki hırsının da başlıca göstergesi. Elektrikli otobüsleri en kısa sürede hizmete sokmak istiyoruz ve herkesin bu amaç uğruna seferberliğe girdiğini söyleyebiliriz.”

Paris’te yalnızca elektrikli otobüslerden oluşan bir hat (341 numara) bulunuyor. Yeni hedef ise 4.700 otobüsten oluşan tüm filoyu elektrikli otobüse çevirmek. RATP, şu an için filosunda 950 hibrit otobüs, 140 adet biyoyakıtla çalışan otobüs ve 83 adet de elektrikli otobüs barındırıyor.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir