Hidrojenle Çalışan Otomobil: Hyundai Nexo

Hidrojenle Çalışan Otomobil: Hyundai Nexo

Hidrojenle Çalışan Otomobil: Hyundai Nexo

Kaynak

Teknolojinin nabzını tutan CES 2018’de (Consumer Electronics Show-Tüketici Elektroniği Fuarı) otomotiv dünyasındaki birçok yenilik de otomobilseverlerle buluştu. Fuarın büyük heyecan yaratan otomobillerinden biri hidrojenle çalışan Hyundai Nexo oldu. Konsept otomobilin tanıtılması ile birlikte yenilikçi otomobil Nexo’nun merak edilen detayları da netleşti.

Hyundai için Hidrojen Teknolojisi Yeni Değil

hidrojen-teknolojisi-hyundai-nexio
Kaynak

Güney Kore merkezli otomotiv üreticisi Hyundai, Nexo’nun temellerini ilk olarak Tucson ile attı. ABD’de satışa sunulan Hyundai Tucson, seri üretime geçen ilk hidrojenli otomobil olma özelliğine sahip. 480 km menzile sahip ix35 Fuel Cell’in deposu 10 dakika içerisinde doluyor. Hyundai, çevre dostu otomobiller yaratma konusundaki başarısını; yenilikçi ürün, hizmet ve liderlere verilen Edison Ödülleri ile taçlandırıyor.

Hyundai Nexo Nasıl Çalışıyor?

hyundai-nexio-nasil-calisir-hidrojenle
Kaynak

Hyundai Nexo’nun özelliklerine geçmeden önce hidrojenli otomobil sistemi nedir, nasıl çalışır, kısaca açıklayalım. Bu araçlar, benzin ve dizel gibi fosil yakıtlar yerine ihtiyaç duydukları enerjiyi üretmek için hidrojeni kullanıyorlar. Bu sayede de çevre dostu unvanını kazanıyorlar. Hidrojen, oksijenle tepkimeye giriyor ve otomobilde yer alan pilleri harekete geçirmiş oluyor. Elektrikli motorun çalışması ile birlikte araç yola koyuluyor. Havaya salınan ise zararlı gazlar değil yalnızca su buharı oluyor.

Hidrojenli otomobillerle ilgili en büyük sorun yakıt için gerekli altyapının henüz sağlanamamış oluşu. Türkiye’de ilk hidrojen istasyonu 2012 yılında Feshane’de açılmıştı. Zamanla istasyon sayısının artması bekleniyor.

Yeni Hyundai Nexo’da Neler Değişti?

hyundai-nexio-otomobil-hidrojenle
Kaynak

Yeni Hyundai Nexo; ix35 Fuel Cell’e, diğer adıyla Hyundai Tucson’a göre daha minimal bir tasarıma sahip. Geliştirilmiş güç ağırlık oranıyla kasası hafifleyen otomobil, daha fazla kabin alanı sunuyor. Tork değeri artan, daha kısa sürede hızlanan ve daha verimli hale gelen Hyundai Nexo’da karşılaşacağınız en büyük yenilik ise büyük ölçüde artan menzili. Nexo; rakamlarla basit bir şehir otomobili olmadığını, uzun yolculuklar için de ideal bir yol arkadaşı olacağını kanıtlıyor.

Nexo’ya Yenilikçi Teknolojiler Eşlik Ediyor

yenilikci-hidrojen-teknolojisi
Hyundai’nin teknoloji anlamında amiral gemisi Nexo, birçok sürüş destek sistemi ile birlikte sunuluyor. Mobil uygulama kullanılarak Nexo’ya uzaktan erişilebiliyor. İlk kez kullanılan “İleri Seviye Şerit Asistanı” yolu devamlı olarak analiz ediyor. Şeritten çıktığınızda ise direksiyona hızlı ve güvenli bir şekilde müdahalede bulunuyor. Otoban Sürüş Sistemi, haritaya erişiyor ve otomobilin hızını otomatik olarak ayarlıyor. Kör Nokta İzleme Sistemi, Şerit Takip Asistanı ve Uzaktan Akıllı Park Asistanı, Nexo’nun yarı otonom sürüş deneyimi yaratan teknolojik donanımlarından yalnızca bazıları.

SUV Otomobilin Stil Sahibi Hali

suv-hyundai-nexio

Kaynak

Hyundai Nexo ilk bakışta bizi yalın ve sportif bir profil ile karşılıyor. Tasarım detayları arasında ince yapılı havalandırma sistemi, bombeli kaput, gizlenmiş kapı kolları ve LED stop lambalar yer alıyor. Türbin stiline sahip jantları kullanılan üst kemer ile zenginleşiyor. Jantların boyutları ise ortalama seviyede. SUV karakterini yansıtan aracın görünümü oldukça şık olsa da geleceğin teknolojisini kullanan Nexo’dan daha egzotik bir stil beklediğimizi de eklememiz gerekiyor. Sayılarla konuşacak olursak Nexo; 4.691 mm uzunluğa, 1.859 mm genişliğe,1.691 mm yüksekliğe ve 2.789 mm’lik bir dingil mesafesine sahip.

Sadelikten ödün verilmeyen ferah iç mekanda ise dijital gösterge paneli ile birleşen bilgi eğlence ekranı, iki kollu direksiyon simidi, ince yapılı havalandırma ızgaraları ve geniş orta konsol dikkat çekiyor.

Hyundai Nexo Teknik Özellikleriyle Dikkat Çekiyor

hyundai-nexo-teknik-ozellikleri-nasil
Kaynak

En büyük avantajlarından biri olan sessiz ve konforlu sürüş karakterini koruyan Hyundai Nexo, 800 kilometre menzili ile hayranlık uyandırıyor. 156 litrelik yakıt deposu ise yalnızca beş dakika içinde tamamen doluyor. Aracın elektrikli motoru 160 beygir güç, 394 Nm tork üretiyor. Selefine göre Nexo’nun aldığı yol 169 km uzamış oluyor. Hyundai Nexo, 0’dan 100 kilometre hıza ise yaklaşık 10 saniyede ulaşıyor.

Hyundai Nexo’nun şaşırtan özelliklerinden biri de ortam ısısından bağımsız olarak yoluna rahatlıkla devam edebiliyor oluşu. Aşırı soğuk ve sıcak onu etkilemiyor. Eksi 30 derecede test edilen otomobil tam not alıyor. Termometrelerin 50 dereceden daha yüksek sıcaklıkları gösterdiği günlerde bile mükemmel soğutma performansı gösteriyor.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir