BMW ve Daimler, Elektrikli Otomobil

BMW ve Daimler’ın kompakt otomobilleri için olan anlaşmasının yanı sıra elektrikli otomobil üretimi için de bir platform üzerinde çalışacakları ortaya çıktı.

Almanya’nın ve dünyanın en önemli isimlerinden BMW ve Daimler, elektrikli otomobil üretimi için ortak bir platform üretecek. Almanya’nın otomotiv alanında gelişmesinde büyük rol oynayan bu iki şirket, daha önce de ortaklık adı altında birlikte anılmışlardı.

Daimler’ı isim olarak bilmeyenler için bir dipçe ekleyelim; Daimler, hepimizin bildiği Mercedes-Benz’in ve Smart’ın sahibi olan dev firma. Daimler ve BMW gibi iki devin bir araya gelmesindeki asıl sebep ise düşük maliyetle yüksek kâr sağlamak.

İki dev firmanın ortak bir platform üzerinde çalışacağı haberi ise basına Sueddeutsche Zeitung ve Auto Bild sayesinde yayıldı. Birlikte daha önce de birçok kez anılan BMW ve Daimler, daha önce kompakt sınıf otomobiller ve elektrikli otomobilleri için ortak hareket edeceklerini duyurmuşlardı.

Sueddeutsche Zeitung ve Auto Bild’in haberlerine göre bahsi geçen bu ortaklık, 7 yıllık süreç içerisinde 7,91 milyar dolarlık bir bütçenin tasarruf edilmesine yol açacak. Bahsedilen bu süreç ve tasarruf edilen miktar anlaşmanın ilerleyen safhalarında değişiklik gösterebilir. Çünkü iki firmanın arasındaki bu ortaklık anlaşması henüz planlama aşamasında.

BMW ve Daimler’ın bu ortaklığı otomotiv sektörünün yanı sıra otomobillere ilgisi olan herkesi heyecanlandıracaktır.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir