Araçlarda Boya ve Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

Hafif ticari, binek ya da farklı türde bir aracın kaza yaptığını anlamanın en kolay yöntemlerinden biri hasar oluşan parçaları tespit etmektir. Genellikle hasar oluşan parçalar, macun ve boya yardımı ile eski haline getirilir. Eğer bir parça eski haline gelmeyecek kadar kötü durumdaysa da değiştirilir.

Arabalarda boya ve değişen parça nasıl anlaşılır
Arabalarda boya ve değişen parça nasıl anlaşılır

Parça Değişimi Neden Önemli?

Aracın parçalarının değişmesi ya da boyanması bir sorun mudur? Aslında ufak bir çizik ya da ezik nedeniyle aracın bir parçasının değişmesi ya da boyanması sorun yaratmaz.

Ancak bazı durumlarda araçlar ağır kazalardan sonra maharetli ustalar tarafından biçim olarak eski haline getirilebilir. Bu nedenle de boyalı ve değişen parçalara dikkat edilmelidir. Aracın bir parçası boyanmış ya da değiştirilmiş ise kesinlikle aracı bir uzmana göstermek ve ağır hasarlı kazaya karışıp karışmadığını öğrenmek gerekir.

Bir diğer sorun ise orijinal olmayan parçaların kullanılmasıdır. Orijinal olmayan parçaların kullanılması hem aracın değer kaybı yaşamasına hem de ilerleyen yıllarda sorun yaşanmasına yol açıyor. Değişen, orijinal olmayan ya da boyanan parçaları anlamanın ise çeşitli yolları bulunur. İlk olarak boyanan parçalara bakalım.

Hasarlı Araç Parçaları Nasıl Boyanır?

Aracın hasarlı parçasında göçük, derin çizik gibi bir durum varsa öncelikle bu kısım normal haline getirilir. Bu işlem sırasında macun denilen madde kullanılır ve dolgu yapılır. Daha sonra aracın boyanacak parça, boya fırını denen ve toz gibi boyaya zarar verebilecek maddelerden arındırılmış bölüme gider. Araba boya ustası, burada parçanın tamamının aynı kalınlıkta boyaya sahip olmasını sağlar. Boya kuruduktan sonra da parça yerine geri takılır. 

Boyanmış Araba Parçası Nasıl Anlaşılır?

boyanmis-otomobil-araba-parcasi-nasil-anlasilir
Boyanmis otomobil parcası nasıl anlasilir.

İşçilik kötü ise boyanmış araba parçası ilk bakışta kolayca kendini belli eder. Genellikle kötü işçilik ile boyanmış parçalar ile boyanmamış parçalar arasında ton farkı görülür. Eğer işçilik iyiyse parçanın boyandığını anlamak için birleşme noktalarına bakmak gerekir.

Parçaların birleşme noktalarında kaynak izine benzeyen boya kalıntıları varsa aracın o kısmı boyanmış demektir. Ancak ülkemizde bu durumla karşılaşmak pek mümkün değildir. Bu nedenle de değişen parçayı anlamak için farklı yollar denemek gerekir.

Boyanmış parçayı anlamanın en kolay yolu, boya ölçüm cihazı kullanmaktır. Bu cihaz, aracın boya kalınlık değerini ölçerek sonradan yapılan boyama işlemlerinin geride bıraktığı izleri belirler. Ancak boya ölçüm cihazlarını kullanmak için de bilgi sahibi olmak gerekir, çünkü markanın ve modelin farklı boya kalınlık değerleri bulunur.

Yani FIAT’ın kaputunda yer alan boya ile Renault’un kaputunun üzerinde yer alan boyanın kalınlığı aynı değildir. Bu nedenle de en doğru sonuca ulaşmak için ekspertiz yaptırmanız gerekir. 

Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

Bazı hasarlı kazalardan sonra araba parçaları düzeltilemeyecek şekilde zarar görür. Bu durumda da aracın ağır hasar gören parçası değiştirilir. Parça değişimini anlamanın ise bazı yolları bulunur. İlk yöntem, kir ve su izi takip etmektir. Birkaç aylık bir aracın bile bazı noktalarında kir ve su nedeniyle izler oluşur.

Parça değişimi yapılan kısımda ise bu izler daha az görülür. Bu nedenle parça değişimini anlamak için boyada olduğu gibi ilk olarak birleşme noktaları ile civata gibi kısımlara bakmak gerekir. Aracın yan yana olan parçalarından bazıları belirgin oranda daha az ize sahipse araçta parça değişimi yapılmış olabilir. 

Parça değişimini anlamanın bir diğer yolu ise metal izlerine bakmaktır. Genellikle araçların parça değişimi sırasında başka bazı görünmeyen noktalar ufak çiziklere maruz kalır. Bu alanlar iyice incelendiği zaman değişen parça olup olmadığı anlaşılabilir. Burada da kesin çözüme ulaşmak için aracı ekspere göstermek gerekir. Araç eksperleri özel cihazlar ve inceleme metotları ile değişen parçaları tespit ederler. 

Kabin İçerisinde Değişen Parçalar

Araç kabininin içerisinde çok sayıda parça bulunur ve değişip değişmediklerini tespit etmek de kolay değildir. Bu parçaların değişim sebebi ise çeşitlilik gösterebilir. Mesela günümüzde hırsızlar, bir aracı çalmak yerine içindeki pahalı parçaları söküp yedek parça olarak satma yoluna gidebiliyor. Ayrıca çizik, kesik, yanık gibi durumlarla karşılaşıldığında da bu parçalar değiştirilir.

Bu nedenle özellikle pahalı markaların kabin parçalarına özel olarak dikkat etmek gerekir. Değişen parçaları anlamak için konsol ve çevresinde özellikle dikiş izi gibi ayırt edici noktalara bakılmalı ve şüphe duyulan yerler ile orijinal kabin tasarımı karşılaştırılmalıdır.

Motor ve Diğer Teknik Donanım

Araç içerisinde bulunan balata, triger kayışı ve birçok farklı parça, periyodik bakımlar sırasında değiştirilir. Ancak motor gibi kritik ve değiştirilmesi tavsiye edilmeyen parçaların değiştirilip değiştirilmediğini anlamak için aracı kesinlikle eksper ya da yetkili teknik servise götürmek gerekir.

Çünkü motor ve yürür aksam parçalarında bulunan en ufak bir hata, kaza ya da farklı sorunlarla karşı karşıya kalınmasına neden olabilir.

Orijinal Olmayan Yedek Parça Nasıl Anlaşılır?

Ayna ya da çamurluk gibi sık değiştirilen parçalar dışında kalan kısımlar için markalar, orijinalliği belli edecek işaretler koyar. Bazı markalar, parçaların dışarıdan görünmeyecek kısımlarına boya lekesi, bazı markalar ise yazı ya da damga gibi işaretler yerleştirir.

Bu işaretleri de genellikle eksperler ya da markanın yetkili teknik servisleri bulabilir. 

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir