Dört Çekerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Otomobil satın almadan önce kafanızda çeşitli sorular beliriyor. Bunlardan biri de “Acaba dört çeker mi alsam?” sorusu. Dört çeker araçlar yani başka bir deyişle dört tekere birden motordan güç uygulayabildiğiniz ve 4X4 olarak da bilinen araçların çeşitli avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor. Gelin hep beraber, dört çeker araçlara göz gezdirelim ve fikir edinelim.

4x4-ototesla

Sokaklarda gördüğünüz araçların birçoğu iki çekerdir. İki çeker araçlarda, motordan gelen güç, ön ya da arka tekerlere veriliyor ve bu şekilde aracın hareket etmesi sağlanıyor. Dört çeker araçların iki çeker araçlardan en büyük farkı ise gücün dört tekere dağıtılmasıdır. Yani motordan gelen gücü sadece iki tekere değil de dört tekerin tamamına dağıtarak yol tutuş performansını arttırır. Bu da en zorlu arazi koşullarına meydan okumanızı sağlar.

Dört Çeker Araçların Avantajları

Dört çeker denildiğinde aklınıza ilk olarak arazi araçları geliyor olabilir. Ancak bugün spor arabalar ve elektrikli arabalarda da sıklıkla dört çeker kullanılmaktadır. Dört çeker arabalarda en çok üretilen modeller; kısmi dört çeker araçlar yani istenildiğinde dört çekere çevrilen araçlar ve sürekli dört çeker araçlardır. Dört çeker arabaların avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gücü aynı anda dört tekerden alarak yola iletiyor. Aracınızın adeta yolla bütünleşmesini ve patinaj gibi sonuçların ortaya çıkmasını engelliyor.
 • Dört çeker araçlarda patinaj engellendiği için lastiklerinizin erimesinin ve eskimesinin önüne geçiyor.
 • Aracınızla seyir halindeyken, ani virajlarda savrulmanızı ve yoldan çıkmanızı engelliyor.
  Toprak, kum ve diğer tiplerdeki yollara emin şekilde girebiliyorsunuz. Çünkü dört çeker aracınız güvenli bir şekilde bu engelleri aşabiliyor.
 • Dört çeker araçlarda, güç eşit dağıldığı için düşük viteslerde daha rahat hızlanabiliyor.
 • Karlı ya da yağmurlu yollarda çekiş gücünün etkisiyle yoldan çıkmanızın önüne geçiyor.

Dört Çeker Araçların Dezavantajları

 • Dört çeker araçlar aynı modeldeki iki çeker araçlara göre daha pahalı oluyor.
 • Taşıtın ağırlığı eklenen parçalar nedeniyle fazlalaşıyor.
 • Düşük viteslerde rahat hızlanabilmesine rağmen hız limiti aynı modeldeki iki çeker araçlara göre daha az oluyor.
 • Aracın kütlesinin ağırlaşması ve aynı anda dört tekere birden güç üretilmesi nedeniyle yakıt tasarrufu daha düşük oluyor.

Dört çeker araçlarla uzun süre arazide zaman geçiren ve araçlarını yıpratan sürücüler olabiliyor. Öncelikle buna dikkat etmeniz ve gerekirse arazi sürüşü kurslarına katılmanız gerekiyor. Arazi şartlarında kazalar da sık karşılaşılabilen durumlar. Bu nedenle ikinci el dört çeker alırken hasarları kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir