Antik Mısır mumyaları

Antik Mısır’da mumyalama işlemi esnasında kullanılan sıvının biçimülü çözüldü. İtalya’nın Torino kentindeki Mısır Müzesi’nde bulunan mumya üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda elde edilmiş veriler ışığında mumyalama esnasında kullanılan sıvının içeriğinde neler olduğu tespit edildi.

BBC’ye mevzuşan York Üniversitesi’nden kazıbilimci Dr. Stephen Buckley, araştırmanın mumyalamada kullanılan sıvının araştırılması ile başladıklarını aktardı. Buckley, araştırmada yer alan öteki bilim insanlarıyla beraber bu sıvıya ilişik tüm kimyasal parmak izlerini incelediklerinin altını çizdi.

Dr. Buckley, “herkesin bildiği mumyalama sürecinin kökenlerini kimyasal olarak bu kadar muhteşem bir şekilde gösteren bir mumya daha önce olmamıştı” dedi.

Mumyalamada kullanılan sıvı, susam olduğu tahmin bir bitki yağı, özgüırotu düşünülen balsam türü bir nebat, akasya olabilecek bir bitki ve kökten elde edilmiş zamk ve kozalaklı bir ağaçtan aldığı zannedilen bir tür reçineden oluşmakta. Bütün bu bileşenler yağın içinde karıştırıldığında reçine içindeki anti-bakteriyel özelliğiyle bedenin çürümesini engelliyor.

Dr.Buckley “Birkaç yıl önce mumyaları sarmakta kullanılan Antik Mısır tekstillerinden parçalar alıp bunları kimyasal olarak inceledikten sonra İngiltere’de yer edinen Bolton Müzesi’nde bulunan kumaşların MÖ 4000 yılından kalma olduğunu tespit ettik” açıklamasında bulundu.

York Üniversitesi’nde görevli kazıbilimci, mumyalamanın Keops Piramidi’nin yapıldığı dönemde, MÖ 2600’de ortaya çıktığında dair yaygın bir düşünce vardı. Fakat, elimizdeki bulgularla birlikte mumyalamanın çok daha önceki tarihlerde başladığını tespit ettiklerini belirtti.

 

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir