Yakından Bakış: Tesla Model 3

Yakından Bakış: Tesla Model 3

Yakından Bakış: Tesla Model 3

 Kaynak

Tesla, elektrikli otomobil, Model S, Model X, Semi Truck ve diğer birçok kelime ile hayatımıza giren Elon Musk’ın çılgın projesi Model 3 ile karşınızdayız. Yıllardan beri dillerde olan, “yollar elektrikli otomobillere teslim olacak” sözü ise Tesla Model 3 ile gerçekleşecek gibi gözüküyor. Tesla ile ilgili birçok şehir efsanesi bulunuyor. Bu nedenle Model 3’ü anlatmaya başlamadan önce kısaca marka ile ilgili birkaç bilgi verelim. Tesla bugüne kadar Roadster, Model S, Model X ve Model 3 adında 4 farklı otomobil piyasaya sürdü. Görmeye alışık olduğumuzdan farklı olarak, otomobiller sipariş üzerine üretiliyor. Yani Tesla marka bir otomobile sahip olmak istiyorsanız, Tesla.com adresine girmeniz ve kendinize uygun bir otomobil sipariş etmeniz gerekiyor.

tesla-model-3-otomobilKaynak

Gelecekte bizleri nelerin beklediğini anlatan filmler, 80’li ve 90’lı yıllarda oldukça popülerdi. Filmler, genellikle 2000’li yıllarda elektrikli arabalar ve uzayda yaşam gibi sıra dışı konulara değiniyordu. Filmlerden etkilenenlerin kurduğu şirketlerden Tesla ise bizlere gelecek vaat ediyor. 

İki mühendis tarafından kurulan ve elektrikli otomobiller üzerine çalışmaya başlayan Tesla, Elon Musk’ın yatırımıyla ilk otomobili olan Roadster’ı üretti. Peşinden Model S ve Model X geldi. Bu araçların tamamı; yüksek fiyatları, inanılmaz teknolojik özellikleri ve güçlü motorları ile ön plana çıkıyor. İlk otomobilin asfalta çıkmasından bu yana Tesla, yüksek fiyatlara rağmen zarar ediyor. Markanın zarar etmesinin en büyük nedeni ise yeni teknolojiler bulmak için yaptığı devasa araştırma ve geliştirme bütçeleri olarak gösteriliyor. Elon Musk, kâr edebilmek için geniş kitleler tarafından satın alınabilecek fiyatlara sahip olan ama Tesla teknolojisi, konforunu ve performansını sunabilecek bir otomobil geliştirmeye soyundu. Tüm bu çabaların karşılığındaysa Tesla Model 3, 2017 Temmuz ayında ön sipariş verenler ile buluştu. Peki, Tesla büyük sansasyon yaratan Model 3 ile neler vaat ediyor. Gelin bu teknoloji harikası otomobile yakından bakalım.

Tasarım

tesla-tasarim-model

Kaynak

Bugüne kadar birçoklarımız hiç elektrikli otomobil kullanmadı. Kullananlar ise genellikle test sürüşü yapmış oluyor. Bu nedenle tasarımdan başlayarak oldukça detaylı bir anlatım yapmamız gerekiyor. Öncelikle aracın tasarımında, görünümden daha çok işlevselliğin ön plana çıktığını belirtmeliyiz. Kapı kolları, renkleri ile ayırt edilebilecek şekilde ve kapıların içerisinde gömülü halde duruyor. Otomobilin içerisine girmek isterseniz dokunmanız ve kolların içeriye doğru hareket etmesi gerekiyor. Tasarım harikası olarak nitelendirebileceğiniz bu özelliğin nedeni ise rüzgar direncini azaltmak ve otomobilinizin daha az elektrik tüketmesini sağlamaktır. Yani anlayacağınız Tesla, bir taşla iki kuş vurmayı başarıyor. Bunun dışında bahsetmemiz gereken en önemli konu ise bu otomobil; bildiğiniz, bindiğiniz ve oldukça sevdiğiniz dizel ya da benzinli otomobillerden farklı olarak ızgarasız bir ön tasarıma sahip. Bunun nedeni ise elektrikli motorların, içten yanmalı motorlara göre çok az ısınması ve hava ile soğutmaya çok daha az ihtiyaç duymasıdır. Otomobilin hem önünde hem de arkasında bagaj bulunuyor. “Motor nerede?” diye düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Hemen söyleyelim, motor elektrikli otomobillerin neredeyse tamamında, arka koltukların altında oluyor. Çok fazla dallanıp budaklandırmadan tasarım konusuna devam edelim. Araca alıcı gözüyle şöyle bir baktığınız zaman, camlardan başlayıp ön tarafa doğru daralarak giden kaput çizgileri ile karşılaşacaksınız. Farlar ve devamında gelen dalga formu aracın kapılarına doğru ilerleyen çizgilere sahip ve otomobilin arkasına kadar uzanıyor. Bu şekilde önden görünümde derinlik sağlanıyor. 

tesla-ic-dizayn-ozellikleriKaynak

Aracın arkasında ise buram buram Amerikalı sedan otomobil kokusu hissediliyor. Kuzey Amerika’da sıkça karşılaşılan keskin ve geniş çizgiler otomobilin arkasında yerini alıyor. Kabin tasarımı konusundaysa karşılaştığınız diğer tüm markalardan farklı olduğunu söyleyebiliriz. Minimal çizgilerle bezeli olan Tesla Model 3’ün kabininde birçok göz bulunuyor. Sürücü ve ön yolcu koltuğunun ortasında bulunan alanda ise dışarıdan bakıldığında belli olmayan ancak dokunduğunuz zaman açılan gözler mevcut. Gözler oldukça derin ve birçok eşyayı koyabileceğiniz kadar geniş hacme sahip. Oldukça geniş baş ve diz mesafeleri bulunan aracın neredeyse tamamen cam olan tavanı kabine ferahlık katıyor.

Donanım

tesla-donanim-ozellikleriKaynak

Tesla, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve neredeyse tüm teknoloji devlerinin bulunduğu San Francisco’da doğdu. San Francisco’daki teknoloji devleri Silikon Vadisi denen bölgede konuşlanmış durumda bulunuyor. İsim biraz garip geliyor olabilir. “Silikon Vadisi isminin nereden geliyor?” başlıklı birçok açıklama bulunuyor ama en mantıklısı ve doğrusunu size kısaca anlatalım. Türkçeye yonga ya da çip olarak geçen “silikon kırmık” üreticilerinin, San Francisco’nun bu bölgesinde bulunması nedeniyle Silikon Vadisi adı doğmuş. Tesla’nın anavatanı olan bölgedeki teknoloji devlerinin hiçbir zaman önceliği kâr etmek ya da büyük paralar kazanmak olmuyor. Tesla’nın sürekli zarar etmesi de bu durumu doğruluyor. Buradaki üreticilerin asıl amacı dünyayı değiştirmektir. Biraz iddialı gelmiş olabilir ama günümüzde en çok kullandığımız web sitesi olan Google’dan, en büyük sosyal paylaşım ağlarına kadar birçok teknoloji, burada kendine yaşam alanı buldu ve dünyanın teknolojik olarak değişmesine katkıda bulundu. Bu yönüyle Tesla, diğer otomobil üreticilerinden ayrılıyor. Model 3’ün donanım paketleri arasında devasa farklar bulunmuyor ve bir üst donanımı seçtiğiniz zaman birkaç bin dolar fazladan ödeme yapmanız gerekiyor. Tesla marka otomobiller, sürücünün konforu ve bütün bilgileri takip edebilmesi için özel olarak dizayn ediliyor. Model 3’ün donanımları için aynı şeyi söylemek mümkün. Aracın neredeyse tüm özelliklerini kontrol edebileceğiniz 15 inç dokunmatik ekran bulunuyor. 

tesla-kirmizi-model
Kaynak 


Dokunmatik ekranın hemen altında USB bağlantısı bulunuyor. Ayrıca Tesla marka otomobillerin tamamında bulunan data kart ile aracınızı sürekli olarak takip edebiliyorsunuz. Hayatınızı kolaylaştıracak özellikler elbette bununla sınırlı değil. Birkaç tanesini sizin için sıralayalım.

  • Otomobile anahtar yerine kart ile giriş yapıyorsunuz,
  • Telefonunuza otomobilin uygulamasını indirerek anahtarsız giriş ve klimayı kontrol edebilme gibi özelliklere sahip
  • oluyorsunuz. Ayrıca otomobil içerisinde ses tanıma gibi özellikler diğer tüm teknolojik özellikler ile uyumlu olarak
  • çalışıyor.
  • Çift bölgeli klima,
  • Radyo ve internet bağlantısı,
  • Havalı süspansiyon sistemi ile aracın yüksekliğini ayarlayabilmek gibi birçok özellik bulunuyor.

    Ekstra olarak alabileceğiniz özelliklerin ise neredeyse sınırı yok. Aracın dış boyasından, içerisindeki renklere kadar her yerini değiştirebiliyorsunuz. Özel olarak alabileceğiniz seçenekler arasında özel olarak tasarlanmış ses sistemi, LED sis farları, otomatik kararan ve ısınabilen yan aynalar mevcut. 100’e yakın opsiyon satın alabiliyorsunuz. Son ve en büyük özelliği ise sona sakladık. Model 3’te alışık olduğumuz kadran bulunmuyor. Yani direksiyonun arkası boş ve tüm bilgiler yatay olarak konumlandırılmış olan dokunmatik ekranda olacak.

Güvenlik

tesla-guvenlik-otomobilKaynak

En son söyleyeceğimiz sözü başta kullanacak olursak bu araç oldukça güvenli ama tabii ki neredeyse tüm Tesla araçlarında olduğu gibi farlarında sorun var. Tesla Model 3, duyurulduğu gün 100.000’den ön sipariş aldı. Talebin yoğun olmasındaki en büyük neden ise fiyatının oldukça düşük ama teknolojik özelliklerinin yüksek olması olarak açıklanıyor. Güvenlik testlerine henüz girmemiş olmasına rağmen aracın, EuroNCAP ve IIHS gibi prestijli test kuruluşları tarafından zorlanacağını ya da daha uygun bir tabirle sınanacağını düşünmemek için hiçbir neden yok.

Araç özellikleri nedeniyle oluşabilecek kazaları engelliyor ama çarpışma durumunda sizi korumak için hava yastıkları 8 farklı noktada konumlanıyor. Çekiş kontrol ve otomatik acil durum freni gibi sistemler mevcut. Tekerleklerin fren durumunda bloke olmasını sağlayan ABS ve elektronik dengeleme olarak da çevrilen sistemle aracınızın yoldan savrulmasını engelleyen sistem mevcut. En önemli güvenlik önlemlerinden olan çarpışma önleme sistemi de araçla beraber standart olarak geliyor. Son ve en önemli özellik ise otomatik sürüş özelliğidir. Güncellemeler ile otomobilin tam otomatik olabileceğinden bahsediliyor. Güvenlik açısından otomatik sürüş özelliğine bakacak olursak da insana göre kaza riskinin daha az olduğunu söylemek mümkün.

Teknik Özellikler

tesla-teknik-ozelliklerKaynak

Tesla model 3’ün iki çeker ve dört çeker seçenekleri bulunuyor. Standart donanım iki çeker olduğu için bu seçeneği baz aldık. Tesla model 3 özelliklerini incelemek için siteye baktığınızda, “mile” ve “MPH” gibi ifadeler ile karşılaşacaksınız. Türkiye’den farklı olarak Kuzey Amerika’da kilometre yerine mil kullanılıyor. 1 mil eşittir 1.6 kilometre diyebiliriz. MPH ise saatte kat edilen milin kısaltmasıdır. Bu nedenle 0’dan 100 kilometreye ulaşması için geçen süre yerine Tesla, 0-60 MPH gibi bir ifade kullanıyor. Aldığınız Tesla model 3, Türkiye şartlarında kullanılacağı için bu hesaplamalara girmeden 0’dan 100 kilometreye 5.1 saniye gibi oldukça hızlı ulaşacağınızı belirtelim. Neredeyse tüm elektrikli otomobiller gibi arkadan itişli olan Tesla Model 3, yaklaşık olarak 4.7 metre uzunluğa sahip. Otomobil elektrikli olduğu için ilk merak ettiğin konu elbette batarya oluyor. Tam dolu batarya ile otomobilin, 340 kilometre gidebileceği düşünülüyor ve Tesla birçok yere Supercharcer İstasyonu kuruyor. Bu istasyonlarla 20 dakika gibi bir sürede 200 kilometre menzile sahip olunabiliyor. Eğer evinizde ya da iş yerinizde priz ile şarj etmek isterseniz, süre 8 saate kadar uzanabiliyor.

Fiyat

tesla-fiyat-nasilEvet, en çok merak ettiğiniz konuya geldik. Tesla Model 3 fiyatı ne kadar? Aracın, Amerika Birleşik Devletleri satış fiyatları 35.000 Dolar’dan başlıyor. Tabii bu fiyat birçok farklı özellik ekleyerek arttırılabiliyor. Sizi etkileyen kısım ise Avrupa satış fiyatı olacak. Tahminen 35.000 Euro olması bekleniyor. Tesla Model 3 Türkiye fiyatı ise vergiler eklenmiş haliye 45.000 ile 50.000 Euro arasında olacak. Son olarak Avrupa için en yakın teslimat tarihinin 2018 sonu olduğunu belirmemiz gerekiyor. Yani bugün sipariş verirseniz, sizden önceki kullanıcılar araçlarını alacaklar ve 2019’a kadar başka bir otomobil ile idare etmeniz gerekecek. İkinci el elektrikli otomobil arıyorsanız, ikinciyeni.com’u ziyaret edebilirsiniz.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir