Tesla’nın Otopilotu Şerit Değiştiren Araçlara Yol Verebiliyor

Geçtiğimiz ay ileri düzey yapay zekâya sahip yeni otopilot modunu tanıtan Tesla, bu modla birlikte otonom sürüş deneyimini iyileştiren bazı özellikleri araçlarına eklemişti. Dün Reddit’te yayınlanan bir video, Tesla’nın otopilot modunun şeride giren diğer araçlara yol verme özelliğinin nasıl çalıştığını gün yüzüne çıkardı.

tesla otopilot
Tesla Otopilot

Tesla gibi yenilikçi otomobil üreticilerinin otonom sürüş konusunda yaptığı çalışmalar, günümüzde araçların sürücünün kontrol etmesine gerek kalmadan ilerleyebilmesine olanak tanıyor.

Yapay zekâ yardımıyla trafikteki olası senaryoları öğrenip belirli durumlarda oldukça başarılı hamleler yapabilen Tesla’nın otopilot modu, şimdi de sinyal kullanarak şerit değiştiren araçlara yol verebiliyor.

Dünyanın en büyük paylaşım platformlarından biri olan Reddit’te dün bir kullanıcı tarafından paylaşılan video, Tesla’nın otopilot modu aktifken şerit değiştiren bir sürücüye nasıl yol verdiğini gösteriyor. Sürekli olarak aktif çevre kontrolü yapan otopilot modu, bulunulan şeride başka bir aracın geçme isteğini anladığı anda aracı yavaşlatıyor ve diğer araca yol veriyor.

Tesla’nın otopilot modunun yol verme özelliğinin gösterildiği videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu özelliğe ek olarak geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir güncellemeyle otopilot moduna bazı yeni özellikler de eklendi. Artık sürücüler sistemin aktif olduğu durumda kırmızı ışıkta hareket ederlerse otopilot modu tarafından uyarılacaklar. 

Uyarı özelliğinin aracı durdurmayacağı fakat sürücünün hareketi durdurması için aralıklı olarak uyarılarda bulunacağı belirtiliyor. Tesla’nın araçlarına getirdiği bu özellik, trafik ışıklarını baz alan navigasyonun sistemlerinin ilk adımı olabilir. 

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir