SpaceX’in İnsanlı Crew-1 Görevinin Fırlatma Tarihi Ertelendi

2 dk okuma süresi,

NASA, Crew Dragon kapsülünün ilk operasyonel uçuşu olacak Crew-1 görevinin fırlatma tarihinin ertelendiğini açıkladı. Toplamda 4 astronotu yörüngeye taşıyacak olan görevin 23 Ekim’den önce başlaması beklenmiyor.

Özel uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in mayıs ayında 2 NASA astronotunun Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilmesiyle başlayan Demo-2 görevi, astronotların bu ayın başlarında Dünya’ya dönmesiyle başarıyla tamamlanmıştı. Demo-2 görevinin başarıyla tamamlanmasının ardından şimdiyse gözler Crew Dragon’ın ilk operasyonel uçuşu olacak Crew-1 görevine çevrildi.

Normal şartlarda SpaceX, dört astronotu “eylül sonundan önce” yörüngeye göndermeyi amaçlıyordu. Ancak astronotlar Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve Soichi Noguchi’yi yörüngeye götürecek fırlatma, NASA’nın Rus partnerlerine uyum sağlamak amacıyla ertelendi. Elon Musk’ın sahibi olduğu firma ve NASA, şu anda Crew-1 görevi için 23 Ekim’den daha önce bir tarihi düşünmüyor.

Crew-1 ile SpaceX kapsülünün ilk operasyonel uçuşu yapılacak:

crew dragon mürettebat
Spacex operasyonel uçuş

Crew Dragon Demo-2 fırlatmasının mayıs ayındaki başarısı ve ağustos ayındaki geri dönüşünün ardından Crew-1 ile SpaceX kapsülünün ilk operasyonel uçuşu yapılacak. Fırlatma, Uluslararası Uzay İstasyonu’na birçok mürettebat rotasyon görevinden ilki olacak. Bununla birlikte NASA ve SpaceX, Demo-2 verilerini incelemeyi bitirene ve mürettebatlı uçuşlar için Crew Dragon ile Falcon 9’u resmi olarak onaylayana kadar Crew-1 fırlatma izni verilmeyecek.

NASA uzay uçuşunu tamamen onayladıktan sonra Crew Dragon, Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden bir Falcon 9 roketi aracılığıyla fırlatılacak. Crew-1 görevi kapsamında Japon uzay ajansı JAXA’dan Soichi Noguchi de dahil olmak NASA astronotları Michael Hopkins, pilot Victor Glover ve görev uzmanı Shannon Walker yörüngeye taşınacak.İLGİLİ HABER

Crew-1 görevinin başarıyla tamamlanmasının ardından 2021 baharında Crew-2 fırlatmasının yapılması planlanıyor. Amerikan uzay ajansı NASA, Crew Dragon aracılığıyla astronotları düzenli olarak uzay istasyonuna taşıyarak Rusya’nın Soyuz aracına olan bağlılığını sonlandırmak istiyor.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir