Tesla’nın Diğer Çiplerden 21 Kat Daha Güçlü Olan Tam Otomatik Sürüş Çipi

2018’in son çeyreğinde Elon Musk tarafından duyurulan tam otomatik sürüş çipleri ortaya çıktı. Tesla ekibine göre üretilen çip, dünyanın en iyi yonga kümesinden oluşuyor.

tesla-cip

Tesla markasına ait otomobillerde bulunan tam otomatik sürüş özelliği çipi ortaya çıktı. Elon Musk tarafından duyurusu yapılan ancak inandırıcı gelmeyen çipler tamamlandı. Hatta Elon Musk’a göre Model S ve Model X’lerde bu çip bir aydır kullanılıyor.

Amerika’da düzenlenen Tesla Yatırımcı Günü’nde ortaya çıkan bu çip, Tesla ekibi için dünyadaki en iyi yonga kümesi. Öyle ki şirketin daha öncelerden kullanmış olduğu NVIDIA’ya ait transistörlerden tam 21 kat daha güçlü olduğu ifade ediliyor. Bu gücün geliştirilmesi için harcanan para ise, maliyetin yüzde 80’ini oluşturuyor. Silisyum kullanılarak üretilen çip, saniyede 36 trilyon işi gerçekleştirebiliyor. Çipin enerji tüketimi ise beklenenden düşük bir şekilde ortalama olarak 65 Watt. 

Samsung tarafından üretilen çip tüm işlemlerin kontrolünü sağlamaya yarıyor. Ayrıca bu çipten iki tane bulunuyor. Hatta öyle ki sistem, otomobilin harekete geçmesinden önce yapılan hesaplamaları birbirleriyle karşılaştırabiliyor, gerektiği noktalarda yedek hesaplamarda yapıyor. Elon Musk’a göre çip o kadar iyi ki başarısız olma olasılığı yok denecek kadar az. 

Üretilen bu çipin Tesla modelli tüm otomobillerde olacağını belirten Elon Musk, bundan sonra yapılacak işin uygun yazılımların geliştirilmesi olduğunu ifade etti.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir