Tesla ve Panasonic, Gigafactory Fabrikasını Genişletme Planlarını Erteliyor

Uzun bir süredir birlikte çalışan Tesla ve Panasonic, daha önce Nevada’daki Gigafactory 1 isimli batarya üretim fabrikasını genişletmeye karar vermişti. Gelen otomobil siparişlerini inceleyerek bir ihtiyaç analizi yapan iki dev şirket, şimdi de genişletme için planlanan yatırımları askıya aldı.

tesla-gigafactory
Tesla Gigafactory

Üretilen elektrikli otomobillere gelen talebin artmasıyla Gigafactory 1 fabrikasını büyütme kararı olan Tesla ve Panasonic, Nevada’da bulunan tesise tam 4,5 milyar dolarlık yatırım yapmıştı. Nikkei Asian Review’in yayımladığı rapora göre iki dev şirket, Gigafactory’nin büyütülmesi çalışmaları için yapılacak yatırımları askıya aldı.

Tesla araçları için bataryaların üretildiği dev tesiste aynı zamanda son dönemde büyük ilgi gören Model 3’ün de parçaları üretiliyor. Daha önce fabrikanın üretim kapasitesini 2020 yılına kadar %50 oranında arttırmayı hedeflediklerini açıklayan Tesla ve Panasonic’in bu hamlesi, yatırımcıları endişelendirebilir.

Nikkei Asian Review tarafından yayımlanan rapor sonrası Tesla’dan “Elbette Gigafactory 1’de yeni yatırımlar yapmaya devam edeceğiz ancak mevcut üretim ekipmanlarının iyileştirilmesiyle daha verimli olabileceğimizi düşünüyoruz”açıklaması geldi.

Batarya üretim sürecinde Tesla’nın en büyük destekçilerinden biri olan Panasonic ise yatırımları askıya alma kararı sonrası herhangi bir açıklama yapmadı. Rapor sonrasında hisselerinde %3,5’lik düşüş gözlemlenen Tesla’nın önümüzdeki süreçte üretim tesisi için nasıl bir yol izleyeceği büyük merak konusu. 

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir