Tesla Vanası, Kullanımı, Tesla Vanası Özellikleri

Tesla Vanası Nedir, Tesla Vanası Nasıl Kullanılır?

tesla-vanasi
Tesla Vanası

Tesla vanası veya Tesla valfı sıvıların kısmen veya tamamen sadece tek yönde akışına izin veren, herhangi hareketli parçadan oluşmayan statik bir vanadır. Bu statik özelliği sayesinde diğer tüm vanalardan ayrılır. Nikola Tesla tarafından 1916 yılında icat edilmiştir (fakat 1920 yılında patentlenmiştir). Sıvının akışına izin verip vermemesi vananın içindeki girinti ve çıkıntıların kendine has dizaynı sayesindedir. Pratikte ise icadından beri Tesla vanası fazla kullanım alanı bulamamış ve fazla geliştirilmemiştir. Coanda etkisini kullanan karıştırıcılar da benzer bir prensibi kullanır.

Coanda etkisi, hızla ilerleyen hava akımının doğru bir yol izlemek yerine, yakınındaki bir düzeye yapışarak, düzeyin eğimlerini izleyerek ilerlemesi olayıdır.

Bu fiziksel olaya, olayı ilk saptayan Romanyalı buluşçu Henri Coandă’nın adından esinlenerek Coanda etkisi denir. Henri Coanda konuyla, 1910’da kendi tasarladığı uçak ilkörneğinin (prototipinin) bu olay yüzünden düşmesiyle ilgilenmiştir.

Bu etkinin en yaygın uygulaması havacılıktadır. Uçak kanatlarında inerken ve durmak için aşağıya, kalkışta da yukarıya bükülen kanatçıklar bu etki temel alınarak tasarlanmıştır.

Kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir