Tesla Supercharger

Tesla Motors’un elektrikli araçlarla uzun yola çıkmayı mümkün kılan dünyanın en hızlı elektrikli araç şarj istasyonları Superchargerlardır.

Superchargerlar dünya genelinde toplamda 800’e yakın noktada bulunmaktadır.

 

Elektrik şebekelerinden dağıtılan elektrik akımları AC’dir. Dağıtılan AC akımı DC akımına çevirme işlemine yarayan parça Charger olarak adlandırılır.

Elektrikli araçların şarj hızıda bu chargerların çevirebildiği enerji miktarına bağlıdır. Bir charger çevirim gücü 4-22kW arasında değişiklik gösterir.

 

Supercharge Tesla Motors’un ilk kurulduğu yıllardan 2015 yılına kadar bir opsiyon olarak satılıyor ve aldığınız taktirde ömür boyu ücretsiz şarj edebiliyordunuz aracınızı.

2015 yılında Tesla bunu bir opsiyon olmaktan çıkartarak standart olarak tüm araçlara ömür boyu ücretsiz şarjı mümkün kıldı.

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren gidilen değişiklikle bu tarihten itibaren sipariş edilen tüm araçlar ve ileride üretilecek tüm araçlar için kontorlü Supercharge

sistemine geçildi. 1 Ocak 2017’den önce verilen siparişler ve alınan araçlar için ise ömür boyu ücretsiz Supercharge devam edecek.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir