Tesla, Model S ve X’te Tek Bataryayla Daha Uzun Mesafe Gidebilen Motorlar Kullanacak

Tesla, Model 3’ün temelini oluşturan teknolojiyi Model S ve X’te de kullanabilir. Daha verimli olduğu görülen PMR teknolojisinin, fiyatları önemli ölçüde etkileyip etkilemeyeceği ise akıllarda merak konusu.

tesla modelleri
Tesla Models

Tesla’nın Model S ve Model X satışları 2019’un başında hızla düşüşe geçmişti. Ancak şirketin, kararsız müşterileri heyecanlandırabilecek bir yolu olabilir: Müşterilere istedikleri mesafeyi karşılama imkanı sunmak.

Electrek kaynaklarına göre Tesla eski elektrikli araçlarını, Model 3‘te bulunan aynı sürekli mıknatıs direnci (PMR) teknolojisini temel alarak oluşturduğu yeni motorlarıyla donatmayı planlıyor.

Teknik özellikler kesin olarak elimizde olmasa da daha verimli olan PMR teknolojisi (mevcut AC indüksiyon motorlarındaki yüzde 93’lik verime karşı yüzde 97’lik verim), tasarımda fark edilecek değişikliklere sebep olmadan fazladan mesafe yapma şansı tanıyabilir.

Raven isimli motorların sevkiyata ne zaman dahil edileceği konusunda kesin bir zaman çizelgesi yok. Beklentiler güç kaynaklarının, şarj oranını artırmak için iyileştirmelerin yanında ‘oldukça yakın zamanda’ gelebileceğini gösteriyor.

Söylenti doğruysa bu Tesla için oldukça mantıklı bir adım olur. Uzun mesafe, satış konusunda önemli bir nokta ve Tesla’ya, Audi ve Mercedes gibi rakiplerin elektrikli araçlarını geride bırakmakta yardımcı olabilir.

Daha hızlı şarj konusu ise Tesla üçüncü jenerasyon Süperşarjlarından azami şekilde faydalanmak istiyorsa önem verilmesi gereken bir alan. Asıl soru şu: PMR teknolojisi, fiyatı önemli ölçüde etkileyecek mi, etkilemeyecek mi? Model 3’ün koltuğuna geçmek yeterince makul olsa da bu teknoloji Tesla’nın en yüksek performans gösteren araçlarında henüz kullanılmadı.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir