Tesla ile elektrik kesintisi bitiyor

Elektrik motorlu Tesla otomobiller ile evlerde elektrik kesintisi tarihe karışıyor. California’daki bir enerji şirketiyle anlaşan Tesla, elektrik kesintisi halinde şebekeye Powerpack pillerle güç sağlayacak. Ayrıca jeneratör gibi çalışan Tesla otomobiller hem sokaklara hem de konutlara elektrik verecek.

GÜÇ BİRLİĞİ

Tesla şirketinin yöneticisi Elon Musk’ın vizyoner planlarını hepimiz biliyoruz. SolarCity ile ürettiği güneş panellerini ve duvar pillerini evlere satıyor. Evler güneş ışığını kullanarak kendi enerjisini üretiyor. Bunu gece kullanmak üzere duvar pilinde depoluyor ve sabaha Tesla oto için şarj ediyor.

ENERJİDE PAYLAŞIM EKONOMİSİ

Tesla otomobiller sadece almayı değil, vermeyi de öğrendi ve gerçek dağıtık ekonominin bir parçası olarak yakında V2G (Araçtan Şebekeye) teknolojisi ile evlere enerji sağlayacak; fakat asıl bomba aşağıda:

Southern California Edison şirketiyle anlaşan Tesla firmaya 20 megawatt gücünde Powerpack piller satacak. 80 megawatt saat güç sağlayan büyük piller arıza durumunda jeneratör gibi devreye girerek şehirde elektrik kesintisini önleyecek.

Southern California Edison bunun için elektrikli santrallerden gelen enerjiyi Tesla üretimi Powerpack pillerde depolayacak ve kesinti halinde şebekeye Powerpack ile enerji sağlayacak. Tabii bu arada Tesla da hızla bir otomotiv şirketinden enerji şirketine dönüşecek.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir