Tesla Bobini

Tesla bobini, 1891 yılı civarında Nikola Tesla tarafından bulunan ve yüksek voltaj, düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akım üretmek amacıyla kullanılan deşarj bobinleridir. Tesla bobininde kabloyu bir hortum, elektriği bu hortumun içinde akan su, elektrik akımını suyun akışı ve voltajı da suyun basıncı olarak düşünebiliriz. Hortumun ucuna bir ağızlık eklendiğinde ters orantılı bir şekilde suyun akış hızı azalırken basıncı da artar. Tesla bobininin çalışması da bu şekilde gerçekleşir.

Tesla, bobini oluştururken birkaç konfigrasyon denemiştir ve bu alet genellikle bir araya gelen iki ya da üç çift rezonans elektrik devresinden oluşmaktadır. Tesla bu bobinleri elektrikle aydınlanma, fosforesans, röntgen ışınları üretimi, yüksek frekanslı alternatif akım, elektroterapi ve kablosuz elektrik üretimi gibi alanlarda yenilik getirecek deneyleri için kullanmıştır. Tesla bobinleri 1920’lere dek kablosuz telgraf için spark-gap radyo vericilerinde kullanıldı.

Kaynak:

  1. ^ a b Uth, Robert (December 12, 2000). “Tesla coil”. Tesla: Master of Lightning. PBS.org. 28 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2008-05-20.
  2. ^ https://www.youtube.com/watch?v=wZL2Wvjvv2I Kablosuz elektrik üretimi videosu
  3. ^ Tilbury, Mitch (2007). The Ultimate Tesla Coil Design and Construction Guide. New York: McGraw-Hill Professional. ss. 1. ISBN 0071497374.
  4. ^ Ramsey, Rolla (1937). Experimental Radio, 4th Ed.. New York: Ramsey Publishing. ss. 175.
  5. ^ History of Wireless By Tapan K. Sarkar, et al. ISBN 0471783013
  6. ^ A Multifrequency electro-magnetic field generator that is capable of generating electro-magnetic radial fields, horizontal fields and spiral flux fields that are projected at a distance from the device and collected at the far end of the device by an antenna.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir