SpaceX Hızlı İnternet

SpaceX’ten Nikola Tesla Benzeri Girişim

Hayatını insanlığa adayan ve yaptığı sayısız keşifle teknolojinin 3-4 gömlek atlamasın sağlayan Nikola Tesla’nın en büyük amacı; ucuz ve hızlı elektrik dağıtımını sağlamaktı.

Ancak bazı engeller yüzünden bu hedefine ulaşamadı. Elon Musk’ın başında olduğu SpaceX, birebir olmasa da başka bir alanda buna benzer bir girişime başladı.

Tüm dünyayı kapsaması planlanan, çok daha hızlı internet hizmetini amaçlayan şirket, yerleştirmeyi planladığı uydular için onay almaya çalışıyor.

starship
SpaceX internet ağı

Şirketin başında bulunan Elon Musk, yaptığı her açıklamada internet hizmetinin gelişmesi gerektiğini vurguluyor.

Uzay çalışmalarında katedilen yolu olumlu bulan Musk, internet ağı hedefi için de somut adımlar atmaya başladı.

Dünya’nın yörüngesine yerleştirilecek çok sayıda uydu ile kesintisiz ve çok daha hızlı interneti hedefleyen SpaceX, FCC’ye (Federal İletişim Kurulu) başvuruda bulundu.

tesla-hizli-internet
Tesla Hızlı İnternet Ağı

Starlink adı verilen bağlantı hizmeti tahminen 2020 yılında tam verimde kullanıma hazır olacak.

Bu bağlantı hizmetinin gerçekleştirilmesi ise Dünya’nın yörüngesinde ayrılacak olan farklı katmanlara uyduların yerleştirilmesi ile sağlanacak.

Örneğin alçak yörüngede yaklaşık 4000 uydu bulunacak iken, daha alçak yörüngede 7000 civarında uyduyu içerisinde barındıran bir sistem yer alacak.

Bu sayede, oluşturulması planlanan yeni internet servisinin çok hızlı olması ve neredeyse hiçbir zaman kesintiye uğramaması hedefleniyor.

SpaceX’in FCC’den onay istediği konu ise, ”Dünya üzerinde daha geniş bir ağ sağlamak için, yaklaşık 1 milyon adet istasyon kurmak”.

Şirketin uzaktan kontrol edilebilme özelliğine sahip olacak bu istasyonlar, kuvvetli verici görevini görecek.

Eğer her şey planlandığı gibi giderse, bundan sonra evlerde modemler yerine SpaceX istasyonları kullanılarak şirketin sunacağı daha hızlı ve kesintisiz internet hizmetinden faydalanmak mümkün olacak.

kaynak. kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir