250 Kişi Kapasiteli Elektrikli Otobüs

Çözülmek istenen trafik problemi nedeniyle günümüzde elektrikli otobüs üretimi günden güne artıyor. Çin merkezli BYD Auto, yakın zamanda dünyanın en uzun elektrikli otobüsünü üretti.

250 Kişilik Elektrikli Otobüs

K12A modelli 25 metre uzunluğundaki otobüs, tek şarjla 300 km yol yapabiliyor ve saatte 70 km’ye kadar çıkabiliyor. Çin merkezli otomobil üreticisi BYD Auto, birkaç senedir ürettiği elektrikli otobüslerle birçok başarıya imza attı.

2010 yılında 12,19 metre uzunluğunda bir minivan çıkaran BYD Auto, 2013 yılında ise Amsterdam Schiphol Havalimanı’na 35 adet araç tedariki sağlamıştı. 2014 yılında ise ‘dünyanın en büyük batarya elektrikli taşıtı’nı tanıttı.

Bu hafta başında tanıttığı K12A modeliyle kendi başarısını yine kendisi aşarak ‘en büyük batarya elektrikli taşıt’ ünvanını bir kez daha korudu. Ancak bu sefer 12,19 metre uzunluğunu 27 metreye çıkardı.

K12A modeli yol şartlarına bağlı olarak iki tekerden dört teker çekişe geçiş yapabiliyor ve istenildiği zaman ikisi arasında değişim yapılabilecek DC ve AC şarj portlarıyla beraber geliyor. Üretici şirkete göre, bu uzun otobüs ayrıca yılda 80 ton karbondioksit emisyonuna eş değer tasarruf sağlayabiliyor.

Şirket, yolcuların kirliliğe yol açmayan bir taşıtta, sakince seyahat edebilmelerini sağlarken bir yandan da operatörlerin harcayacağı bakım maliyetlerini önemli ölçüde azaltmayı planlıyor.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir