Nikola Tesla akıllı telefon tahmini

İleri Görüşlülüğüyle Şaşırtan Nikola Tesla, Akıllı Telefonları 90 Yıl Önce Tahmin Etmişti!

Gerek buluşları, gerekse araştırmalarıyla en ilginç tarihsel kişiliklerden biri olan Nikola Tesla’nın akıllı telefonları bundan tam 90 yıl önce tahmin ettiğini biliyor muydunuz? Tesla’nın şaşırtan öngörülerine birlikte göz atalım…

Sırp asıllı Amerikalı mucit ve fizikçi Nikola Tesla belki de alanındaki en popüler ve ilginç tarihsel kişilerden biri. Yaptığı deneyler, üzerine çalıştığı projeler, tamamlanamamış makineler derken Tesla hem bilimsel alanda hem de popüler kültür içinde kendisine fazlasıyla yer buluyor. Tesla’nın en ilginç özelliklerinden biri de birçok dahi gibi içinde bulunduğu dünyayı çok iyi analiz edip geleceğe dair sağlam öngörülerde bulunmak.

Tesla’nın tahminlerinin arasında neler yok ki? Telgraf, telefon, haber yayını, borsa görüşmeleri, deniz ve hava trafiğine yardım, eğlence ve müzik yayını, saat ayarı, resimli telgraf, telefoto ve teleks hizmetleri bunlardan bazıları… En ilgi çekeni ise günümüzde elimizden düşüremediğimiz telefonlar.

Bundan tam 90 yıl önce, 1926 yılında tüm insanlığın birbiriyle kesintisiz bir iletişimde olacağını söyleyen Tesla telefon öngörüsünü ise şu sözler ile dile getirmiş; ”Sadece bu da değil, televizyon ve telefonun ötesinde kilometrelerce uzaklıkta dahi birbirimizi mükemmel bir şekilde göreceğiz ve duyacağız. Ayrıca bu teknoloji bugünün telefonlarına kıyasla çok daha basit olacak, bir adam telefonunu cebinde taşıyabilecek”.

İcatları arasında radyo sistemi, floresan lamba, uzaktan kumanda, neon ışık, hız-ölçer, otomobillerdeki ateşleme sistemi, lazer teknolojisi, mikrodalga fırın bulunan Tesla hakkında daha fazla bilgi almak için internet kaynaklarından yararlanabilir ve 2006 yapımı The Prestige filmini izleyebilirsiniz.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir