Henüz Piyasaya Sürülmeyen Tesla Roadster’ın Özellikleri ve Fiyatı

2008 yılında piyasaya sürülen ilk nesil Tesla Roadster oldukça fazla beğeni toplamıştı. Elon Musk’ın sahip olduğu bir Roadster modeli uzaya gönderilirken aynı yıl ikinci nesil Tesla Roadster tanıtıldı. Biz de sizler için Tesla Roadster’ın özellikleri ve fiyatı hakkındaki ilk detayları paylaştık. Hoş geldiniz.

İlk nesil Tesla Roadster 2008 yılında piyasaya sürülmüştü. Fazlasıyla beğenilen modelin üretimi 2012 yılında durduruldu ve takvim yaprakları 2017 yılını gösterirken ikinci nesil Roadster tanıtıldı. Markanın şu anda en çok beklenen modeli konumunda yer alan Tesla Roadster 2.0, söylenenlere göre rekorları yerle bir etmeye geliyor. Tamamen elektrikli spor otomobil Tesla Roadster 2.0’ın 2021 yılının sonlarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Sizler için Tesla Roadster 2.0’ın dikkat çeken özelliklerini ve çıkması beklenen fiyatlarını bir araya getirdik. Dilerseniz rekorlar kırması beklenen ikinci nesil Tesla Roadster’ın ilk detaylarına birlikte göz atalım.

Tesla Roadster

Dış tasarım

Birinci nesil Tesla Roadster’ın dış tasarımı, Lotus Elise modelinden esinlenerek tasarlanmıştı ve o model temel alınarak piyasaya sürülmüştü. İkinci nesil Tesla Roadster ise tamamen özgün ve çok daha fütüristik bir tasarıma sahip. Aracın keskin hatları ve bununla birlikte harmanlanmış dinamik yuvarlak çizgileri, Tesla Roadster 2.0’ın rekorlar kırmak için geldiğini bizlere anlatır nitelikte.

Spor bir otomobilin taşıyabileceği neredeyse tüm tasarım özelliklerini taşıyan Tesla Roadster modelinde farların tasarımı da aracın agresif görüntüsüne yardımcı oluyor. Bununla birlikte ikinci nesil Tesla Roadster’da ayrılabilir cam tavan bulunuyor. Dolayısıyla Tesla Roadster üstü açılabilen arabalar (convertible) gibi de kullanılabiliyor.

İç tasarım

Tesla Roadster İç Tasarım

Tesla Roadster’ın dış tasarımı çoğu yerde görünmüş olsa da aracın iç tasarımının nasıl olacağı hala tam olarak bilinmiyor. Yine de ikinci nesil Tesla Roadster’ın iç tasarımıyla ilgili birkaç detay biliyoruz. Bunlardan biri, aracın garip ancak bir o kadar da fütüristik bir tasarıma sahip olan direksiyonu. Tesla, ikinci nesil Roadster’da yuvarlak bir tasarım yerine aynı Formula 1 araçlarında olduğu gibi dikdörtgen tasarımlı ancak çok daha ilginç bir direksiyona yer vermiş.

Çoğu Tesla modelinde var olan dokunmatik ekran, Tesla Roadster’da çok daha farklı bir biçimde, orta konsolu kaplayacak kadar büyük bir şekilde karşımıza çıkıyor. Otomobilin iç kısmında dikkat çeken bir başka özellik ise, hızıyla rekorlar kırması beklenen bu spor otomobilde 4 kişiyi taşıyabilecek koltuk bulunuyor olması.

Performans

İkinci nesil Tesla Roadster, performans alanında gündelik kullanılan şehir araçlarına adeta fark atmayı hedefliyor. Tesla CEO’su Elon Musk’ın söylediklerine göre Roadster, sokakta kullanılması yasal olan herhangi bir seri üretim otomobilden daha seri olacak. Bunun dışında Elon Musk, otomobilin yüksek performanslı donanım seviyelerinin temel şartnamelerinin ötesinde olabileceğini duyurdu.

Tesla’nın resmi olarak yaptığı açıklamalara göre ikinci nesil Tesla Roadster’ın 0’dan 100 km/saat hıza ulaşması yalnızca 1,9 saniye sürecek. Aracın 0’dan 160 km/saat hıza ulaşması için ise 4,2 saniye yetecek. Azami hız olarak net bir bilgi bulunmasa da Tesla Roadster’ın 400 km/saat hızı aşması bekleniyor. 10.000 Nm teker torku olan Tesla Roadster, dört çeker sürüşüyle gerçekten de rekorları alt üst edecek gibi duruyor.

Batarya menzili

Tesla Roadster Batarya Menzili

Tesla Roadster ile kırılmak istenen rekorlardan biri de aracın gidebileceği menzil gibi duruyor. Şirketin iddialarına göre araçta 200 kW/saat’lik batarya paketi bulunacak. Bu batarya paketinin Tesla Roadster’ı 1000 kilometrenin üstünde yola götürebileceği söyleniyor. Bu menzil, Tesla’nın bu zamana kadarki araçlarının hepsinden çok daha yüksek.

Tesla Roadster, Tesla Model 3’ün uzun menzil versiyonunun iki katı mesafe kat edebilecek. Elon Musk, Roadster’da bulunan bataryanın iki Model S bataryasının bir araya getirilmiş hali olduğunu açıkladı. Musk ayrıca Roadster’ın bataryaları hakkında konuşurken bu bataryaların daha verimli bir şekilde çalışacağını açıkladı.

Tesla Roadster ne zaman çıkacak?

Tesla Roadster’ın ne zaman piyasaya sürüleceği konusu merak ediliyor olsa da bu konu aslında tam bir muamma. Elon Musk, Tesla’nın yaptığı bir etkinlikte yeni nesil Tesla Roadster’ın 2020 yılı içerisinde piyasaya sürüleceğinin sözünü vermişti, dolayısıyla herkes aracın bu sene tam da bu zamanlarda piyasaya sürülmesini bekliyordu ancak Musk daha sonra bu durumu belirsizliğe sürükleyen bir konuşma gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz mayıs ayında bir dergiyle röportaj yapan Elon Musk, Roadster’dan yemeklerin ardından söylenen bir tatlı gibi bahsetti. Bunu söylemesinin sebebi, Tesla’nın Cybertruck, Semi gibi farklı öncelikleri olması. Dolayısıyla Tesla öncelikle Cybertruck gibi modelleri piyasaya sürmeyi, Roadster’ı ise onlardan daha sonra çıkarmayı planlıyor. Cybertruck’ın 2021 yılının sonlarına doğru piyasaya sürülmesi beklendiğinden, Roadster’ın çıkışının da 2022 yılına kadar aksayacağı tahmin ediliyor.

Tesla Roadster fiyatı:

Tesla Roadster Fiyatı

Tesla’nın resmi internet sitesinde yazan verilere göre Tesla Roadster 200.000 dolar (vergiler hariç düz hesap ile 1.371.572 TL) temel fiyat etiketine sahip. Aracın özel olarak tasarlanan ve 1.000 adetle sınırlı olan Founders Series modeli ise 250.000 dolar (1.714.352 TL) fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. Araca hemen sahip olmak isteyenler ise ön sipariş için 50.000 dolar (342.720 TL) ödeyerek bu fırsattan yararlanabiliyor.

Elbette aracın Türkiye satış fiyatının nasıl olacağı konusunda kesin bir bilgi veremiyoruz zira Tesla’nın henüz Türkiye’de açılmış bir şubesi veya satış yapan resmi bir dağıtıcısı yok. Dolayısıyla Tesla Roadster’ın Türkiye’de satılacağının garantisini veremediğimiz gibi satış fiyatının ne kadar olabileceği hakkında da kesin bir yargıda bulunamıyoruz. Yine de Tesla’nın yakın zamanda Türkiye’ye giriş yapacağı konuşulduğundan, aracın da Türkiye’de satılması muhtemel.

Yeni nesil Tesla Roadster modelinin fiyatı ve özellikleri hakkındaki ilk detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizlerin de yeni Roadster ile ilgili fikirlerini yorumlar kısmında görmek isteriz. Bu ve bunun gibi otomobil haberlerimizin devamı gelecek. Bu tür içeriklerimizi kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir