Ericsson’un Elektrikli Otonom Toplu Taşıma Aracı, Turkcell Teknoloji Zirvesinde Sergilendi

Ericsson, toplu taşıma için özel olarak geliştirdiği elektrikli otonom aracını Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde katılımcıların beğenisine sundu.

elektrikli-otonom-araba

İsveçli tüketici elektroniği şirketi Ericsson’un toplu taşımaya yönelik olarak geliştirdiği EZ10 adlı elektrikli otonom araç, bu yıl onuncusu düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yapan ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş ile birlikte yeni nesil toplu taşıma aracını deneyimleme fırsatı bulan Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız, elektrikli otonom toplu taşıma aracı hakkındaki bilgileri paylaştı.

Edinilen bilgiye göre Ericsson’un elektrikli otonom toplu taşıma aracı, tam şarj ile 100 kilometre mesafe gidebiliyor. Araç, toplu taşımaya özel olarak inşa edilen otonom araç şebekesine bağlandığında 10 saat gibi bir sürede şarj ediliyor.

Ericsson tarafından yapılan açıklama, aracın kullanıma hazır olduğu yönünde. Şu an için trafiğe kapalı alanlarda test edilmekte olan EZ10, yakın zamanda günlük toplu taşıma hizmetlerinde aktif olarak kullanılmaya başlanacak.

EZ10 ile ilgili fikirlerini beyan eden Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, “Dünyada en fazla öne çıkan yeni teknolojilerinden biri de hiç şüphe yok ki sürücüsüz araçlar. Özellikle 5G’nin hayata geçmesiyle birlikte sürücüsüz araçlar büyük önem kazanacak. Şu anda dünyanın en çok kullanılan sürücüsüz servis aracı unvanına sahip EZ10 Türkiye’de ilk kez Teknoloji Zirvesi’yle görücüye çıktı.” şeklinde konuştu.

kaynak 1 2

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir