En Uzun Menzile Sahip Elektrikli Otomobiller

En Uzun Menzile Sahip Elektrikli Otomobiller

En Uzun Menzile Sahip Elektrikli Otomobiller
tesla

Kaynak

Elektrikli otomobiller otomotiv dünyasında her geçen gün daha popüler geliyor ve firmalar arasındaki rekabet de kızışıyor. Çevre dostu ve tasarruflu oluşlarıyla bilinen elektrikli araçlar, hızla gelişen şarj süreleri ve menzilleriyle rakipleri arasında fark yaratıyorlar. Peki, fabrika verilerine göre 2018’in en uzun menzile sahip elektrikli otomobilleri hangileri? Sizin için listeledik. Ancak unutmamanız gereken bir nokta var: Menzil değeri; trafik durumu, sürüş mesafesi, ortam sıcaklığı ve yol koşulu gibi faktörlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Tesla Model S

tesla-model-s-menzili
Kaynak


Tesla’nın amiral gemisi Tesla Model S, uzun mesafe konusundaki liderliğini kimseye kaptırmıyor. Küçük bir örnekle açıklayalım: 539 kilometrelik menzile sahip Model S ile İstanbul’dan yola çıkarak tek şarjla İzmir’e ulaşabilir, şehrin tadını arabanızla çıkarmaya başlayabilirsiniz. Otomobilinizin şarjı azaldığında ise evde ya da şarj istasyonlarında otomobilinizi şarj edebilirsiniz. Hızlı dolum yapan Supercharger istasyonlarını tercih ederseniz 30 dakika şarj ettiğiniz otomobilinizle 300 kilometre daha yol katedebilirsiniz.

Tesla Model 3

tesla-model-3-menzil-kac
Kaynak

Model X; uzun menzili, Supercharging özelliği ve sunduğu ileri teknoloji ile dikkat çekiyor. Tek şarjla 499 kilometre boyunca kesintisiz yolculuk vadeden Tesla Model 3’ün bataryası, 30 dakika içinde şarj edilerek 210 kilometre daha yolculuk yapma imkanı sunuyor. Opsiyonel olarak sunulan daha güçlü batarya seçeneği ile bu mesafe 275 kilometreye kadar çıkıyor.

Tesla Model X

tesla-model-x-menzili


Kaynak


En uzun menzile sahip otomobiller listesinde Tesla’nın üstünlüğü devam ediyor. 7 kişilik SUV otomobil Tesla Model X, 100 kWh’lık bataryası ile 475 kilometre menzile sahip. Model X’in bataryası, 120 kW’lik hızlı şarj istasyonlarında %80 doluluğa 40 dakikada ulaşıyor. 22 kW çıkışa sahip şarj cihazı ile bataryası 3.5 saatte %100 dolan otomobil, 7 kW güçteki şarj cihazı ile 11 saatte tam şarj doluluğuna ulaşıyor.

Chevrolet Bolt EV

chevrolet-bolt-menzili-kac

Kaynak

Elektrikli Chevrolet Bolt EV, 383 kilometre menzili ile hem şehir içindeki yolculuklarda hem de uzun mesafelerde ideal bir yol arkadaşı olduğunu kanıtlıyor. Küçük sınıf otomobile yeni bir bakış açısı kazandıran Chevrolet Bolt, 30 dakika şarj ettiğinizde yaklaşık 150 kilometre daha yola devam ediyor.

Volkswagen e-Golf

volkswagen-golf-elektrikli-menzil
Kaynak

Elektrikli otomobil Volkswagen e-Golf’ün 2018 modeli ile birlikte batarya kapasitesi artıyor ve menzili 300 kilometreye çıkıyor. Bataryanın hızlı şarj kablosuyla %80 doluluğa ulaşması 45 dakika sürüyor. Duvar soketi kullanmayı tercih ettiğinizde ise otomobilin şarj olması için yaklaşık 5.5 saat beklemeniz gerekiyor. Akıllı telefon uygulaması üzerinden araçla ilgili birçok fonksiyonu yönetmenize imkân veren Volkswagen e-Golf’ün şarj zamanı da bu uygulama ile önceden atanabiliyor.

Nissan Leaf

nissan-leaf-elektrikli-otomobil-menzili

Kaynak

Otomobil tutkunlarının ilgiyle takip ettiği “What Car?” tarafından 2018 yılının en iyi elektrikli otomobili seçilen Nissan Leaf, 240 kilometre menzile ulaşıyor. 60 kWh’lık batarya paketi ise 500 kilometrelik etkileyici bir menzil sunuyor. Satış rekorları kıran elektrikli otomobil Nissan Leaf, güç bağlantısına göre 8 ile 16 saat arasında şarj ediliyor. Hızlı şarj desteği ile bataryanın %80’inin dolması ise sadece 40 dakika sürüyor.

Hyundai Ioniq Electric

hyundai-ioniq-elektrikli-otomobil
Kaynak

Tek şarjla sizi en uzak noktaya ulaştıracak bir aile otomobili arayışındaysanız Hyundai Ioniq Electric sizin için doğru otomobil olabilir. Hibrit versiyonunu sokaklarda görmeye alıştığımız Hyundai Ioniq, 46 kWh’lık bataryaya ve 200 kilometrelik menzile sahip. DC şarj cihazı ile 30 dakika içinde pilin %80’i doluyor.

BMW i3

bmw-i3-elektrikli-otomobil-menzili
Kaynak

Rahat ve esnek kullanım olanaklarıyla dikkat çeken BMW i3’ün elektrikli motoru, 200 kilometre boyunca emisyonsuz sürüş deneyimi sunuyor. Yenilikçi otomobil i3 ile yola çıkmak için bataryasını geleneksel ev tipi 230 volt prizleri kullanarak 10 saat gibi bir sürede şarj edebileceğiniz gibi BMW i Wallbox kullanarak evinizin garajında yaklaşık 3 saatte de şarj edebilirsiniz. Yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımını destekleyen otomobili, güneş panelleri aracılığıyla ürettiğiniz enerji ile şarj etmek de oldukça çevreci bir çözüm. En hızlı çözümlerden biri de şarj istasyonlarını tercih etmek. Böylece üç saatten kısa sürede bataryanın %80’ini doldurabilirsiniz.

Ford Focus Electric

ford-focus-elektrikli-otomobil
Kaynak

Ford’un imzası haline gelen Focus modelinin elektrikli versiyonu, geliştirilmiş değerleriyle çok daha ilgi çekici bir hale geliyor. Halka açık olan istasyonlarda şarj edebileceğiniz, 185 kilometre menzile sahip Ford Focus Electric’in bataryası yaklaşık 30 dakikalık şarjla da 120 kilometrenin üzerinde menzil sağlıyor. Evinizde Ford’un önerdiği AeroVironment şarj istasyonunu kullandığınızda ise 33.5 kWh kapasiteye sahip batarya, 5.5 saatte tam olarak doluyor. The MyFord Mobile adındaki mobil uygulama ise size en yakın şarj istasyonunu bulmanıza yardımcı oluyor.

KIA Soul Electric

kia-soul-elektrikli-otomobil-menzilleri
Kaynak

Şimdilik yalnızca ABD’de satılan KIA Soul Electric, 179 kilometre menzile sahip. Otomobilin lityum bataryası, daha fazla bagaj ve kabin alanı sağlamak için aracın zemininde yer alıyor. Aracın bataryası, 240 voltluk şarj aleti ile 5 saatte doluyor. Hızlı şarj istasyonlarını tercih ettiğinizde ise bataryanın %80’i yaklaşık 50 dakikada, yani siz öğle yemeğinizi yerken doluyor.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir