Elon Musk’ın dev yeraltı tüneli açılıyor

Elon Musk’ın tünel kazma şirketi The Boring Company’nin kazdığı tünel, Tesla Model X ile test edildi. Musk tünel projesi ile trafik sorununu çözmek istiyor. Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su olan Elon Musk, 2016 yılının sonlarına doğru attığı bir tweet’le yeni şirketini duyurmuştu. Trafik probleminde şikayet eden girişimci The Boring Company isimli bir şirket kuracağını ve tünel kazma projesiyle trafik sorununu çözeceğini dile getirirken bu tweet’ten sadece birkaç hafta sonra şirket kurulmuştu. The Boring Company kurulalı yaklaşık iki yıl oldu ve şirket otomobiller için tasarladığı tüneli geçtiğimiz aylarda ilk kez test etti. Yeni projesi hakkında konuşan Musk, “Yukardan gitmek yerine yer altından gitsek ne olur? diye düşündüm. 2002’den beri Los Angelas’ta yaşıyorum. Trafik her geçen gün daha felaket oluyor. Bu tüneller yer altındaki otobanlar gibi olacak” dedi. The Boring Company’nin web sitesinde yer alan açıklamaya göre tünellerde elektrikli motor ile çalışan tekerlekli platformların kullanılması planlanıyor. Tünel, klostrofobi şikayeti olmayan insanlar için bile oldukça dar görünürken daha geniş ve büyük bir aracın oradan geçemeyeceği düşünülüyor. 
Şimdiye kadar tüneller için 10 milyon dolar harcandığı ancak bu fiyatın artmasının beklendiği belirtiliyor. Musk, daha önce yüksek hızlı toplu taşıma tünelinin kullanım ücretinin 1 dolar olacağını açıklamıştı. The Boring Company firması, çeşitli araziler satın alarak bu tünelin kapsamını genişletmeye de çalışıyor. Girişi, SpaceX merkez binasının önünde bulunan 3.2 km uzunluğundaki tünelde 8-16 kişi kapasitesine sahip bu platformlar ile şirket toplu taşıma işine de girmeyi planlıyor.

Elektrikli taşıyıcılar ile 150 km/s hızda yer altında tekerlekleri dönmeden ve benzin tüketmeden gidebilen otomobiller sayesinde hem verimliliğin artacağı hem de trafik derdinin azalacağı düşünülüyor. Boring Company bu tünele ek olarak, Washington DC ve New York arasındaki bir tünel üzerinde çalışıyor.
Kaynak:washingtonpost

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir