Elektrikli ve Hibrit Araçların Ses Çıkarması Zorunlu!

ABD’de alınan karar ile düşük hızda giden hibrit ve elektrikli araçların yayalar tarafından fark edilmesi için araçlara ses çıkaran eklemeler yapılacak.

Elektrikli ve hibrit araçlar gün geçtikçe daha yaygın hale geliyor. Artık doğaya ve çevreye daha az zarar veren alternatifler geliştiriyor ve tercihlerimizi bu yönde yapıyoruz. Elektrikli araçlarda fosil yakıtlı motor yer almadığından dolayı trafikte son derece sessiz hareket ediyorlar. Fakat bu durum yayalar ve bisikletlililer için problem teşkil ediyor. Yıllardır gelen arabanın varlığını sesinden anlarız fakat elektrikli ve hibrit araçlarda neredeyse hiç ses çıkmadığı için bu araçların düşük hızdayken varlıklarını ses ile tespit edemiyoruz.

ABD’de Ulusal Otoyol ve Trafik Güvenliği İdaresi tarafından tasarlanan Sessiz Otomobil yasasıyla beraber elektrikli ve hibrit araçlar artık yayalar için daha güvenli hale geliyor. 2019 yılına kadar bütün elektrikli ve hibrit araçların 30 km/s hızının altında giderken ses çıkarmaları gerekiyor. Üreticilerin bu kurala uyum sağlamaları için 3 yıllları bulunuyor.

Slate‘in 2012’de yapmış olduğu analize göre 55 km/s hızın altında giden elektrikli ve hibrit araçlar, diğer fosil yakıt kullanan otomobillere göre %37 yayalara, %66 oranında bisikletlilere daha fazla çarpıyorlar. Bu durum 1 Eylül 2019’dan sonra tamamen değişmiş olacak çünkü tehdit teşkil eden bu araçların tamamından ses çıkıyor olacak.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir