Elektrikli Araçlar Neden Giderek Daha Gürültülü Bir Hâle Geliyor?

1 dk okuma süresi,

Son dönemlerde birçok otomobil üreticisi, elektrikli otomobillerine yapay sesler ekleyerek onları daha gürültülü hâle getirmeye başladı. Peki, bunun sebebi ne? Neden araçlar giderek daha gürültülü bir hâle geliyor? Gelin, bu soruların yanıtını birlikte inceleyelim.

yenilenebilir enerji devlet desteği
elektrik

Otomobil şirketleri, bir otomobilin kişiliğini geliştirmek ve performans algısını artırmak için her zaman sesi kullanırlar. Etkili bir akustik imza, otomobili daha gelmeden çok önce duyurur; meraklıları ise bir otomobilin markasını, modelini ve hatta üretildiği yılı, motorun uzaktan gelen gürültüsüne göre tahmin edebilir.

Bu noktada içten yanmalı motor yerine gücünü bataryadan alan elektrikli araçlar, düşük hızlarda fazla gürültü yapmaz. Sessizlik, arkalarından gizlice yaklaşan bir arabayı duyamayan bisikletliler ve yayalar için olduğu kadar, yaklaşan araçları tespit etmek için seslere güvenen görme engelli kişiler için de büyük bir tehlike arz ediyor.

Elektrikli araçlara yapay sesler ekleniyor:

Geçtiğimiz eylül ayında ABD’de yürürlüğe giren, elektrikli araçların düşük hızlarda seyrederken ve dururken yapay bir ses çıkarmasını gerektiren federal yasanın nedeni de tam olarak bu. Gürültü, yayaları uyaracak kadar yüksek olmalı ve aracın hızlanıp yavaşladığını belirtmelidir. Bu da araba üreticilerine, elektrikli otomobillerine kendi kişiliğini katacak sesi üretmek için bir şans tanıyor.

Birçok şirket, şimdiden alışılmışın dışında fikirler üretmeye başladı bile. Örneğin Lincoln, en yeni SUV’larında vurmalı çalgılardan ve yaylı enstrümanlardan harmanlanmış uyarı sesleri oluşturmaları için Detroit Senfoni Orkestrası müzisyenlerini işe aldı. Alman devi BMW ise Vision M NEXT konsept elektrikli arabasının seslendirmesi için işinin ehli olan Hans Zimmer ile anlaştı.

Farklı eylemler için farklı sesler:

Saatte 30 kilometrenin üzerinde hızlarda hem benzinli hem de elektrikli araçlar, rüzgâr ve lastik gürültüsü üretir. Ancak bu eşiğin altında, elektrikli araçların neredeyse tamamen sessiz olduğu söylenebilir.  Bu nedenle ABD’deki yeni düzenlemelere göre araçların, bu sınıra kadar hızlarda seyahat ederken farklı frekanslarda sesler yayması gerekiyor.

Bu noktada araç hızlanırken, yavaşlarken ve geri giderken ürettiği seslerin birbirinden farklı olması, dururken en az 40 desibellik bir ses çıkarması gerekiyor. Bu sebeple çoğu üretici, elektrikli araçlarına fütüristtik bir hava katmak için farklı sesler üzerinde yoğunlaşıyor.

Şu anda dünyanın önde gelen birçok farklı otomobil devi, araçlarının kişiliğini güçlendirmek için farklı sesler üzerinde çalışıyor. Bu noktada gelecekte gerçekten tuhaf sesler çıkaran arabalar görmemizin yüksek bir ihtimal olduğunu söyleyebiliriz.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir