Devletler, Yaptıkları Teşviklerle Elektrikli Araç Kullanımının Artmasını Hedefliyor

Geleneksel araç alışkanlıklarını değiştirmeye çalışan ve elektrikli araçların kullanımını arttırmayı amaçlayan sektörün öncü şirketleri ve ülkeler, elektrikli araç konusundaki teşviklerini arttırmaya devam ediyor.

devlet-elektrikli-araba

Teknoljinin her geçen gün gelişme kaydetmesiyle birlikte otomotiv sektöründe de önlenemez bir dijital dönüşüm gerçekleşiyor. Artık hükumetler de hem çevreye daha az zarar vermesi hem de ekonomik olarak daha uygun olması açısından elektrikli otomobil kullanımını teşvik ediyor.

Elektrikli araç sektörünün devlet eliyle en fazla desteklendiğini ülkelerden olan Norveç ve Çin, bu alanda gerekli altyapısal ve ekonomik çözümleri uygulamaya koyuyor. Devletlerin elektrikli araçlar için sundukları satın alma desteği Çin’de 8 bin 700 dolara ulaşmışken Norveç’te 11 bin 500 doları buluyor. Ayrıca elektrikli araç sahipleri için ücretsiz otoyol, feribot ve otopark uygulamaları da gerçekleştiriliyor.

Geleneksel otomobil üretiminde söz sahibi ülkelerden biri olan Almanya’da elektrikli araç sektöründeki teşviklerini gittikçe artırıyor. 2020 yılına kadar 400’bin araç için 600 milyon euro teşvik sunmayı planlayan Almanya; aynı zamanda elektrikli araçlara 10 yıl yol vergisinden muafiyet, bazı bölgelerde ücretsiz otopark ve otobüs şeritlerini kullanabilme gibi imkanlar sağlıyor.

Fransa, İngiltere, ABD gibi diğer ülkeler de benzer uygulamalar gerçekleştiriyor. Araç başına binlerce dolar/euro teşvikler sağlayan bu ülkeler de birkaç yıllık hedeflerinde elektrikli araçların teşviki için milyonlarca dolar/euro devlet harcaması planlıyor. Bu ülkelerde yakın bir gelecekte trafikteki araçların önemli bir çoğunluğunun elektrikli olacağı tahmin ediliyor.

Elektrikli araç satışı önemli seviyede artış gösteriyor.

Bütün bu teşvikler tüm dünyada elektrikli araç satışlarında önemli artışların yaşanmasını sağlıyor. Bazı kesim tarafından hala pahalı olarak görülse bile 2017 yılında 2016’ya göre elektrikli araç satışının yüzde 60 oranında artış gösterdiği biliniyor.

Tüm bunların yanı sıra elektrikli araç satışlarının belli bölgelerde yoğunlaşıyor. Tüm dünyadaki satışların yüzde 90’ının Çin, ABD, Japonya, Norveç, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve İsveç olmak üzere 8 ülkede gerçekleştiği görülüyor.

Ancak elektrikli araç sektörü, tüm dünyada insanların dikkatini çekmiş durumda ve yakın gelecekte diğer devletlerin de bu konuda teşvikler ve yatırımlar yapması bekleniyor.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir