SpaceX’in Paslanmaz Çelik Roketi Starship, Isı Testinden Başarıyla Geçti

SpaceX, yekpare roket Starship’in ilk prototipini üretmeye başladı. Elon Musk’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamalara göre ısı testinden başarıyla geçen roket, yakında uzay şartlarına uygun şekilde üretilecek ilk protopiyle rampada olacak. Isı testi sırasında çekilmiş görüntüler ise yine Musk tarafından paylaşıldı.

starship
Elon Musk Starship

Paslanmaz çelikten tek parça roket üreten SpaceX, bu roketle hem Mars yolculukları planlıyor. Starship’in bir diğer amacı ise yeryüzünde yapılan uzun mesafeli hava yolculukları sınırlandırmak. Öyle ki hesaplamalara göre bir Starship roketiyle, uçakla gidilen en uzun mesafe 30 dakikaya düşüyor. Böyle düşününce, Starship’in ulaşım konusunda da devrimsel bir hedefi olduğunu görüyoruz. Elbette her şeyin yolunda gitmesi gerekiyor. 

SpaceX adına yolunda gitmesi gereken ilk şeyler ise Starship’in yapılan testlerden başarıyla ayrılması. Elon Musk roketin paslanmaz çelik ve alüminyum alaşımından yapılacağını söylediği günden beri, ısıya nasıl dayanacağı merak konusuydu. Elon Musk’un Twitter hesabından yaptığı son paylaşımlar bu merakımızı fazlasıyla giderdi.

VİDEOYU İZLE

“Starship’in altıgen ısı kalkanlarının ısı testi”

Bu görüntüler sayesinde Starship’in ana gövdesini koruyacak ısı kalkanının 6’gen parçalardan oluşacağını da anlamış oluyoruz. Bu şekilde üretilecek olmasının temel amacı, her türlü koşulda üretimi ve bakım çalışmalarını hızlı kılmak. Zira şirketin ana hedefi, Starship roketlerinin Mars yüzeyinde de montajlanabilir olmalarını sağlamak.

Bu altıgen panellerin içerisinde dolaşan özel bir sıvı, sıcaklığın kısa sürede giderilmesini ve yüzeyin serin tutulmasını sağlıyor. Söz konusu sıvının sıvı metan olduğu düşünülse de henüz net bir açıklama yapılmadı. Sıvı yükler roketin toplam ağırlığını arttırsa bile, SpaceX’in soğutmayı kolaylaştırmak amacıyla bu yükü hesaba kattığı ortada. Testler sırasındaki yüzey sıcaklığı 1400 santigrat dereceye kadar yükseliyor.

Starship, ilk insanlı yolculuğunu önce Ay’a gerçekletirecek. Normalde 100 yolcu kapasitesine sahip olan roket, 2021’de Japon iş insanı Yusaku Maezawa ve 8 sanatçıyla Ay’a gidecek. Roketlerin nihai hedefi ise Mars’a gidiş ve dönüşlerden sorumlu olmak.

Kaynak 1: https://www.teslarati.com/spacex-orbital-starship-heat-shield-tests/ 2.webtekno.com

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir