Hızlanma ve Aktarım organı tasarımı

Bu konu ototesla tarafından 2 sene önce açıldı, 779 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
ototesla
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 254
Yanıt Sayısı: 2
2 sene önce

Elektrik motorları yüksek güç/ağırlık oranı sağlayabilirler ve bu motorları destekleyen yüksek akımlar sağlayan bataryalar tasarlayabilirler.

Gerçi bazı elektrikli otomobiller çok küçük motorlara sahiptirler, 15 kW(20 beygir) veya daha az ve bu yüzden mütevazı bir ivmelenmeye sahiptir, çoğu elektrikli otomobil büyük motorlara ve çevik ivmelenmeye sahiptirler. Ek olarak, diğerlerine nazaran elektrik motorunun sabit torku hatta çok düşük hızlarda bile aynı değerlendirilmiş(nominal) motor güçlü içten yanmalı motora nazaran elektrikli otomobilin ivmelenme performansı artış eğilimindedir. Diğer erken çözümlerden biri American Motors’un deneysel Amitron pickaback(piggyback) batarya sistemleri, bu batarya sistemlerinde bir kısım sürdüren(devam ettiren) hızlar için, diğer kısım ise gerektiğinde ivmelenmeyi artırmak için kullanılır.

Elektrikli otomobiller kullanılabilir güç miktarını artıran doğrudan motor tekerlek konfigürasyonu kullanılabilir. Tekerleklere doğrudan bağlı çok sayıda motor olması tekerleklerin her biri için hem tahrik hem de fren sistemlerinde kullanılmasına izin verir, dolayısıyla çekiş gücü artar. Bazı durumlarda, örneğin whispering wheel tasarımında, motor doğrudan tekerin içine yerleştirilebilir, bu sayede otomobilin ağırlık merkezi düşer ve hareketli parça sayısı azalır. Şaft, diferansiyel veya transmisyon olmadığı için elektrikli otomobiller daha az aktarım organına ve dönel eylemsizliğe sahiptir. Tekerleğin içerisinde motorun yerleştirilmesi tekerleğin yaysız ağırlığını artırabilir, bu durum aracın kontrolü üzerinde ters bir etki yaratabilir.

Okaya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 180
Yanıt Sayısı: 8
2 sene önce
Hızlı
Aramıza Katılıp Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 41 Kayıtlı Üye
  • 480 Konu
  • 14 Cevap
  • Son Üye ali unlu
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (2)
  • Petawatt (PW) (2)