Hibrit Rekabeti: Toyota C-HR mı? Kia Niro mu?

Hybrid Rekabeti: Toyota C-HR mı? Kia Niro mu?

Hybrid Rekabeti: Toyota C-HR mı? Kia Niro mu?
hibrit

Otomobil dünyasında doğaya daha saygılı, bütçeye dost hibrit otomobillerin yaygınlaşması ile birlikte kıyasıya bir rekabetin de fitili ateşlenmiş oluyor. İki güçlü otomobil Kia Niro ve Toyota C-HR; boyutları, teknik özellikleri ve fiyatları değerlendirildiğinde bu rekabeti gözler önüne seriyor. Kia Niro mu? Toyota CH-R mı? Siz hangi otomobili tercih etmelisiniz? Büyük merak uyandıran hibrit otomobilleri mercek altına aldık.

Dış Tasarım

dis-tasarim-kia-niro-toyota-chr
ototesla

Estetik anlamda Toyota C-HR ve Kia Niro’yu karşılaştırdığımızda farklılıklar açık bir şekilde görünüyor. Kia Niro daha alışılmış bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Prestijli bir duruşa sahip olan Niro, SUV segmentinin dikkat çeken ismi Kia Sportage’ın izlerini taşıyor. Toyota CH-R ise fütüristik çizgileri ile gelecekten gelmiş izlenimi yaratıyor. Modern tasarımı elmas görünümünden ilham alıyor. Zarif ızgarası, LED farları, bumerang şeklindeki arka stop lambaları ve 18’’ jantları otomobilin şık görünümünü tamamlıyor.

Boyutlarına bakıldığında ise Kia Niro ve Toyota C-HR arasında pek bir fark bulunmuyor. Kia Niro; 4355 mm uzunluk, 1805 mm genişlik, 2700 mm dingil aralığı ve 1535 mm yüksekliğe sahip. C-HR ise 4360 mm uzunluk, 1795 mm genişlik, 2640 mm dingil aralığı ve 1555 mm yükseklik ile piyasaya sunuluyor. Ölçülerine bakarak her iki aracı da B segment crossover olarak adlandırmamız mümkün. 

İç Mekan

ic-mekan-karsilastirma-kia-niro-toyota-chr
ototesla

Toyota CH-R da Kia Niro da iç mekanda yüksek kalitedeki malzemeler kullanılarak tasarlanan ve teknolojik donanımlar ile zenginleşen bir yaşam alanı sunuyor. Kia daha geniş, ferah ve konforlu iç mekanıyla bu noktada bir adım önde gözüküyor. Toyota CH-R’ın arka koltuğuna geçtiğinizde yüksek arka cam çizgisi ve küçük camlar ile görüş mesafesi oldukça daralıyor. Bu durum arka koltukta yolculuk edenlerin pek de hoşuna gitmeyecektir.

5 inç ekranlı multimedya ekranı, kablosuz akıllı telefon şarj cihazı, anahtarsız giriş, LCD kontrol paneli ve Çift Bölgeli Otomatik Klima, ısıtmalı ve elektrikli bel desteği özelliğinin yer aldığı koltuklar Kia Niro’nun sürüşe konfor katan donanımları arasında yer alıyor.  

Toyota CH-R iç dizaynı ise ısıtmalı sürücü ve ön yolcu koltukları, sürücü koltuğunda elektrikli bel desteği, anahtarsız çalıştırma sistemi, USB bağlantısı ve Bluetooth ile 5 inç ekranlı multimedya sistemi ile sunuluyor. CH-R da Niro gibi JBL ses sistemini kullanıyor.

Kia Niro; 427 litre bagaj kapasitesine sahip. Kullanışlı otomobilin koltuklarını katladığınızda bu alan 1425 litreye çıkıyor. Toyota CH-R bagaj hacmi 370 litre ile rakiplerinin gerisinde kalmış gözüküyor. 

Motor ve Performans

motor-ve-performans-kia-toyota
ototesla

Kia Niro’nun 1.8 litre hacmindeki motoru 141 PS güç, Toyota CH-R’ın 1.8 hibrit motoru ise 122 PS güç üretiyor. Motorları aynı hacme sahip olmasına rağmen Niro, ürettiği daha fazla güçle dikkat çekiyor. Kia Niro’da 6 İleri DCT şanzıman görev yaparken Toyota CH-R, CVT otomatik şanzımana sahip. Kia Niro’nun şanzıman sistemi kısmen daha yumuşak ama yanlış anlamayın, iki araçta da sportif sürüş hissinden ödün verilmiyor. Motorlar arasındaki en büyük fark ise Kia Niro’nun Toyota CH-R’ın aksine ise sahip olduğu motorun şarj edilebilir oluşu.

Niro; 0’dan 100 km hıza 11.5 saniyede hızlanıyor. Maksimum hızı 162 km/sa ile sınırlandırılıyor. CH-R’ın 100 kilometreye hızlanma süresi 11 saniye, maksimum hızı 170 km/sa. Hız değerlerini karşılaştırdığımızda iki araç arasında hız ve dinamizm açısından kayda değer bir fark görünmüyor. 

Yakıt Tüketimi ve Emisyon Değeri

yakit-tuketimi-emisyon-degeri-karsilastirma
ototesla

Kia Niro yakıt tüketimi değeri 3,8 L/100 km, CO2 emisyonu 88 g/km. Toyota CH-R 1.8 yakıt tüketimi ise 3.8 L/100 km, CO2 emisyonu 86 g/km. Fabrika verilerine göre yakıt tüketimi konusunda iki araç başa baş bir mücadele veriyor.

Otomobil tercihinizi hibrit modellerden yana kullanmak istemiyorsanız Kia Niro ve Toyota CH-R’ın benzinli motor seçenekleri de bulunuyor. Benzinli motorlar ile birlikte yakıt tüketim ve emisyon değerleri daha yüksek seviyelere çıkıyor. Örneğin; Toyota CH-R 1.2 litre yakıt tüketimi 6.3 L, emisyon değeri 143 g/km.

Güvenlik

guvenlik-kia-niro-toyota-chr
ototesla

Euro NCAP testlerinden beş yıldız alan otomobiller üst düzey güvenlik donanımlarına sahip. Toyota CH-R’ın yenilikçi donanımlara daha fazla yer verdiğini söyleyebiliriz.

Toyota CH-R’ın güvenliği sağlayan donanımları arasında; yolda ilerlerken devamlı olarak şerit çizgilerini takip eden ve sinyal vermeden şerit dışına çıktığınızda sizi uyaran Şerit Takip Sistemi, yaya ya da araçla çarpışma durumu algıladığında otomatik olarak fren yapan Yaya Algılama Özellikli Ön Çarpışma Önleyici Sistem, ideal araç takip mesafesini korumanıza yardımcı olan, özellikle otoyolda en büyük yardımcınız olacak Adaptif Hız Sabitleme Sistemi ve gece sürüşlerini daha güvenli bir hale getiren Otomatik Yanan Uzun Farlar yer alıyor.

Kia Niro’nun güvenlik donanımları arasında ise elektronik denge kontrolü anlamına gelen ESC, yokuş kalkış yardımı sağlayan HAC ve yolcuların yaralanma ihtimalini minimuma indiren 9 hava yastığı bulunuyor. 

Fiyat

hibrit-otomobil-fiyat-karsilastirma
ototesla

2017 model Toyota C-HR sıfır fiyatı 173,550 TL iken Türkiye’de üretilen otomobilin ÖTV teşvikli fiyatı 130,550 TL’ye kadar düşüyor. 2017 Kia Niro fiyatı ise 140,900 TL ila 155,400 TL aralığında değişiyor.

Hangi Otomobil Size Göre?

Son olarak Kia Niro ve Toyota CH-R’ın olumlu ve olumsuz özelliklerine bir bakalım. 

Kia Niro

  •   Geniş bagaj hacmi; işiniz ya da hobileriniz için önemliyse Kia Niro ilk tercihiniz olabilir. İki araç arasında yaklaşık 60 litrelik azımsanamayacak bir bagaj alanı farkı bulunuyor.
  •   Arka koltuktaki yolcuların ferah bir ortamda seyahat etmesini istiyorsanız Toyota CH-R yerine Kia Niro ya da alternatif araçları değerlendirmeniz gerekiyor.
  •  Kia Niro’nun şarj edilebiliyor oluşu artı olarak hanesine ekleniyor. Otomobil, 42 kilometre menzile kadar elektrik enerjisini kullanarak gidebiliyor.

Toyota CH-R

  •   Bir noktadan bir noktaya giderken bakışları üzerinizde hissetmek mi? Yolda sessizce ilerlemek mi? Toyota CH-R’ın yenilikçi tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmek konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.
  •  Önceliğiniz fiyatsa Toyota CH-R, sunduğu fiyat avantajı ve kampanyalar ile cazip bir alternatif haline geliyor.
  • kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir