Hibrit Otomobil, Türkiye’de üretilecek

Hibriti Türkiye’de Üretilecek: 2020 Model Toyota Corolla ile Tanışın!Türkiye’de 1993-1998 yılları arasında satılan efsane kasası ile tanınıp çok sevilen Corolla, otomotiv devi Toyota’ya geride bıraktığımız 50 yıl içerisinde büyük başarılar kazandırdı. Tabii ki tüm bu başarılar arasında “dünyanın en çok satan otomobili” unvanı en önemlisi olarak gösteriliyor. Toyota’nın 1966’dan bu yana ürettiği Corolla’nın yepyeni kasası, 2020 yılında sokaklarda olacak. Dilerseniz efsanevi sedan modelin yeni jenerasyonuna ve 2013 yılından beri üretilen 11. jenerasyon Toyota Corolla ya da sık kullanılan ismi ile E170 kasa Corolla ile aralarındaki farklara yakından bakalım.

2020 Model Toyota Corolla’nın Dış TasarımıToyota Corolla’nın 12. jenerasyonu ilk olarak Uzak Doğu ve Okyanusya’da, Corolla Hatchback adıyla 2018 yılı içerisinde görücüye çıktı. Hatchback versiyonu, 2018 model Toyota Corolla Station Wagon takip etti. Bu haberler üzerine tüm dünya kulaklarını kabarttı ve efsanevi seri Toyota Corolla’nın sedan versiyonunu beklemeye koyuldu. Model yılı olarak “2019 Toyota Corolla” olarak adlandırılması beklenen araç için biraz daha beklenmesi gerektiği, resmi olarak Yeni Corolla Sedan tanıtıldığında ortaya çıktı. 

Yeni model, “2020 Toyota Corolla Sedan” şeklinde kodlanacak. Bir eski jenerasyon olan ve global ismi E170 kasa koduyla 2013 yılından beri üretilen modele göre yeni araç, daha küt bir kaput tasarımına sahip. Bir önceki jenerasyona bakıldığı zaman balıksırtı denen sivri bir kaput olduğu görülüyor. Yeni modelde ise eskiye göre çok daha genişleyip neredeyse tüm tamponu kaplayan ızgaralar, araca keskin ve kaslı bir görünüm katıyor. 11. jenerasyondan farklı olarak 2020 model Toyota Corolla’nın far grubu içerisinde, dağıtılmış ve ön sinyal lambalarını köşelere sıkıştıran LED gündüz farı tasarımı dikkat çekiyor. Aracın ön çamurluklardan başlayıp yükselerek arka sinyal grubuna kadar uzanan yüksek bel çizgisi bulunuyor. Bagaj tasarımında ise sık görülmeyen alt panjur ve bagaj kapağıyla entegre sinyalizasyon grubu dikkat çekiyor. 

2020 Model Corolla’nın İç TasarımıToyota’nın efsanevi modeli olan Corolla, markanın önem verdiği tüm detayların bulunduğu bir araç. Bunun en somut örneği ise kabinde görülüyor. Toyota neredeyse tüm modellerinde olduğu gibi adeta “marka yüzü” haline gelen Corolla’da da geniş ve işlevsel bir iç mekan sunuyor. Hatchback ve station vagon modelleri ile sedan tanıtım görselleri beraber değerlendirildiğinde 2020 model aracın bir hayli ferah bir iç mekana sahip olacağı anlaşılıyor. Araç içerisinde geçmişte kullanılan işlevsel tasarımın ve sade hatların devam ettiği görülüyor. Ayrıca C sınıfı bir otomobilden bekleneceği gibi baş ve diz mesafesinin sorun yaşanmayacak kadar geniş. Araç içerisinde yer alan 8” büyüklüğündeki bilgi-eğlence ekranı ise konsoldan ayrıksı duruyor. Direksiyon üzerinde yer alan çok sayıda tuş sayesinde sürücü için kullanım rahatlatılıyor. Ayrıca aracın içerisinde 7” büyüklüğünde bir gösterge ekranı da bulunuyor. 

2020 Model Toyota Corolla’nın Bazı DonanımlarıAracın üretilmesine henüz çok uzun bir süre var. Bu nedenle de bazı özellikler hala net değil, ama şimdiden sızan birçok donanımdan haberdarız. Yeni Toyota Corolla’nın içerisinde standart olarak bulunması beklenen donanımların başında sensör ve kameralar geliyor. Aracın farklı noktalarına kurulacak olan sensörler ve kameralar ile güvenlik üst düzeye çıkarılıyor.

Toyota’nın donanım seçenekleri, Türkiye’deki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) gibi nedenlerle oldukça geniş bir yelpazede seyrediyor. Ancak marka, efsanevi aracının önceki modellerinde olduğu gibi her donanım seviyesine neredeyse aynı güvenlik özelliklerini ekliyor. Bu nedenle de sensör ve kameralar ile tüm donanım seviyelerinde karşılaşılması mümkün. Aracın neredeyse her noktasına yerleştirilen kamera ve sensörler ile şerit takibi, adaptif hız sabitleme, ön çarpışma önleme, otomatik yanan farlar ve yaya algılama özelliği gibi sayısız güvenlik teknolojisi çalıştırılabiliyor. Bunun dışında aracın içerisinde navigasyon sistemi gibi özellikler ile Apple Carplay ve Android Auto gibi donanımların da sunulacağı düşünülüyor.

2020 Model Toyota Corolla’nın Teknik Özellikleri

hibrit-toyota
2020 Model Hibrit ToyotaTNGA (Toyota New Global Architecture) şeklinde adlandırılan şasi ile üretilecek olan 2020 model Corolla’nın her zaman olduğu gibi sınıfının en büyük üyeleri arasında yer alması bekleniyor. Öte yandan aracın teknik anlamda en çok öne çıkan kısmı ise tabii ki motorları. Toyota’nın 2020 yılı için piyasaya sürmeyi düşündüğü motorlar, yüksek beygir güçleri ile ön plana çıkıyor. Ancak tabii ki başlıkta gördüğünüz gibi asıl merak konusu, “Toyota Corolla Hybrid” şeklinde adlandırılıp Türkiye’de üretilecek ve adeta farklı bir araçmış gibi bahsedilen versiyon.

Öncelikle elektrikli otomobile geçiş aşaması olarak kabul edilen ve özellikle Avrupa ülkelerinde çok tercih edilen hibrit teknolojisine sahip model ile başlayalım. Aracın seçenekleri arasında 1.8 ve 2.0 litrelik hibrit motor üniteleri bulunuyor. Bunlardan 1.8 litrelik hibrit versiyonun Türkiye’ye gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Aracın ayrıca 1.2 litrelik turbo benzinli motora sahip bir versiyonu da satışa sunulacak. Toyota cephesinden açıklanan ve sızan bilgilere göre 1.8 litrelik hibrit ünitenin içerisinde Atkinson çevrimine sahip benzinli motor ve elektrikli motor bulunuyor. Asli olarak aracın güç üretimi benzinli motor tarafından gerçekleştiriliyor. Atkinson çevrimi denen yöntemde ise şu an birçok araçta bulunan Otto çevrimli motordan farklı olarak emme subapları daha geç kapanıyor. Böylece yakıt tüketimi büyük oranda azalıyor. Üzerine elektrikli motor eklendiği zaman ise yakıt tasarrufu giderek artıyor. Duyurulan değerlere göre 1.8 litrelik hibrit ünite ile araç 121 beygir güç üretebiliyor. 

2020 Model Toyota Corolla Satış Fiyatı


Benzinli versiyon için şimdiden bir şey söylemek güç. Ancak 2020 model Toyota Corolla Hybrid’in Türkiye’de üretilmesi nedeniyle ciddi bir indirime uğrayacağı biliniyor. 1.8 litrelik motora sahip 2020 model Toyota Corolla Hybrid’in fiyatının, donanım seçeneklerine göre 150 bin TL ile 200 bin TL arasında değişmesi bekleniyor.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir