Evcil Hayvan ile Araba Yolculuğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yolculuğa çıktığımızda haklı olarak, ailelerimizin parçası haline gelen evcil hayvanlarımızı geride bırakmak istemiyoruz. Uzun mesafeler kat ederken birçok sorun yaşanabiliyor. Gelin beraber çeşitli çözüm yolları bulalım. 

evcil-hayvan-yolculuk

Hayvan dostlarımızla seyahat etmek için uçak, tren, gemi, otobüs ve araba gibi seçeneklerimiz mevcut. Ancak araba dışındaki seçenekler hem dostlarımızın yorulmasına hem de psikolojik olarak yıpranmalarına neden oluyor. Dostlarımız bu ulaşım şekillerinde kapalı ve havasız olan bagajlarda seyahat etmek zorunda kalıyor. Arabanın dostlarımız için birçok avantajı bulunuyor. Bunların başında istediğimiz takdirde mola verebilme özgürlüğümüz geliyor. Verdiğimiz molalarla hem dostlarımızın kapalı alanda kaldıkları için oluşan stresi azalır hem de ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirler.

Yolculuk Öncesi Yapılması Gerekenler

Evcil hayvanımızla ilk kez seyahate çıkıyorsak ya da kaldıkları yeri terk etmeyi sevmiyorlarsa öncelikle yapmamız gereken, onları birkaç gün öncesinden araca götürmek ve kısa süreli mesafeler kat ederek ortama alıştırmak olmalı. Eğer huysuzlanıyorsa araca binerken mutlaka küçük dostunuzu kucağınıza alın. Bu onların kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacaktır. Burada bazı püf noktaları bulunuyor.

Eğer seyahate çıkacak olan dostumuz bir kediyse taşıma çantası kullanmanız gerekiyor. Köpeklerde ise durum biraz daha karışık bir hal alabiliyor. Köpeğiniz aşırı hareketliyse ya da ani hareketlerle sizinle oynamaya başlıyorsa güvenliği için seyahat çantası kullanmanızda fayda var. Ama refakatçiniz varsa köpeğinizi özgürce seyahat ettirebilirsiniz.

Sizler gibi dostlarımızı da araç tutabilir. Tedbir olarak veterinerinizden gerekli ilaçları temin edebilirsiniz. Seyahatten önce daha az yemek vermek de bir çözüm olabilir. Yine veterinerinize son kontrolleri yaptırmalı ve yolculuk yapabileceğinden emin olmalısınız.
Son olarak konaklayacağınız yerin dostunuzu kabul edeceğinden emin olmanız da en önemli konulardan biri.

Sırada Yolculuk Var

Aracınızla seyahat ederken birkaç saatte bir mola vermenizde fayda olacaktır. Molalarda mutlaka küçük dostunuzu dolaştırın ve temiz hava almalarını sağlayın. Molalar sırasında karnını tam doldurmayın ama kesinlikle aç da bırakmayın. Camları, kendilerine zarar vermeyecekleri kadar küçük boşluklar halinde açmakta fayda var. Aracınızı uzun süre park edecekseniz, onu mutlaka yanınıza alın. Ancak müsait değilseniz aracınızı mutlaka gölgeye çekin ve camları hava alacağı kadar aralık bırakın. Sakin kalmayı başarırsa ödüllendirmeyi unutmayın. Böylece bu davranışı bir alışkanlık haline getirebilir.

Son Kontrolü İhmal Etmeyin!

  • Tasma ve tasma kayışı,
  • Mama, temiz su ve kap,
  • Çöp poşetleri,
  • Ödül maması,
  • Evcil hayvanınızın sağlık kayıtları,
  • Ve en önemlisi evcil hayvanınızın kimliği yanınızda bulunmalı.

Evcil hayvanlarınızla yapacağınız seyahatlerde önemli olan konulardan başka birisi ise aracın kabininin büyük olması. Hayvan dostlarıyla sık sık seyahat eden insanlar genellikle iç mekan ile bagajın birleşik olmasını istiyor. Bu nedenden dolayı ya geniş iç hacimli hatchback modeller ya da station vagon araçlar kullanmaktalar.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir