Elon Musk, Üretimi Yıllar Sonra Başlayan Elektrikli Tırı ‘Semi Truck’ İçin Hedeflerini Açıkladı: 2024’te 50.000 Adet Üretilecek

Tesla’nın beş yılın ardından üretimine başladığı elektrikli tırı Semi Truck ile ilgili yeni açıklamalar geldi. Elon Musk, hedeflerinin 2024’e kadar 50.000 adet üretmek olduğunu ifade etti.

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi konumunda bulunan Tesla, her yıl yüzbinlerce araç satışı gerçekleştirerek sektördeki devrime öncülük etmeye devam ediyor. Elon Musk yönetimindeki şirket, şu an piyasada bulunan dört modeli dışında 2017 yılında da ‘Semi Truck’ adı verilen bir elektrikli tır tanıtmıştı.

Tanıtılır tanıtılmaz tüm dünyada büyük yankı uyandıran Semi Truck’ın normalde 2019’da üretilmeye başlaması planlanıyordu; ancak bu tarih çıkan sorunlardan dolayı ertelendi. Geçtiğimiz haftalarda ise Elon Musk araç ile ilgili müjdeyi vererek elektrikli tırın nihayet üretilmeye başlandığı duyuruldu. Şimdi ise şirketin Semi Truck ile ilgili yeni planları ortaya çıktı.

2024’e kadar 50.000 Semi Truck üretilecek

Tesla Tır Semi

Tesla, geçtiğimiz gün yılın üçüncü çeyreğine dair gelirlerini paylaştı. Elon Musk da üçüncü çeyrek kazanç çağrısında Semi Truck ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre Tesla, Semi üretimini hızlandırmayı planlıyor. Musk, 2024’ü işaret ederek şunları söyledi: “Gelecek yıl boyunca Semi üretimini artıracağız. 2024’te Kuzey Amerika’da 50.000 birim hedefimiz var.”

Ünlü milyarder, Semi için kesin bir rakam vermese de tırın normal bir otomobilden çok daha yüksek masrafa sahip olduğunu aktararak birkaç tane bu tarz aracın fazla sayıda Model Y ile eşdeğer masrafa sahip olabileceğini ekledi.

Statista’nın verilerine göre pazarı kamyon üreticisi Peterbilt domine ediyor. Veriler, bu şirketin 2020 yılında yalnızca ABD’de yaklaşık olarak 72.000 araç sattığını ortaya koyuyor. 2019’da ise bu sayının 100.000’i geçtiği aktarılıyor. Tesla’nın 2024’e kadar 50.000 hedefi çok büyük olmasa da Amerikan pazarı düşünüldüğünde oldukça etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Zaten Musk da elektrikli tıra olan büyük ilgiden dolayı Semi Truck’ın bu segmentte öne çıkabileceği konusunda oldukça emin.

Yakıt konusunda büyük tasarruf sağlayacak

Tır Semi

Son olarak Tesla, fütüristik tasarımı ile dikkat çeken tırın üç yıl içinde yakıt konusunda 200.000 dolara kadar tasarruf sağlayabileceğini söylüyor. Dahası, aracın masraflarını daha az olacağı ve daha az bakım gerektireceği de belirtiliyor. Semi Truck’ın 800 kilometre menzile sahip olduğuna vurgu yapan şirket, aracın yalnızca 30 dakikalık şarj ile %70 dolabileceğini de ekliyor.

Tesla’nın yeni tırının ilk teslimatı 1 Aralık’ta Pepsi’ye yapılacak. Elektrikli kamyoneti Cybertruck’ı da bir türlü çıkaramayan şirketin Semi Truck ile ilgili hedeflerini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini ise önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir