Elon Musk: Gelecek Yıl 1 Milyon Tesla Robot-Taksi Yollarda Olacak

Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre Tesla, otonom bir taksi filosu oluşturarak Uber’e dişli bir rakip olmayı planlıyor.

tesla-otonom-taksi
Tesla Otonom Taksi

Elon Musk, ‘çılgın’ projelerine bir yenisini daha ekledi. Ünlü girişimci tarafından yapılan açıklamaya göre Tesla, oluşturacağı robot-taksi filosuyla Uber ve Lyft gibi halihazırda taşımacılık hizmeti vermekte olan servislere rakip olmayı planlıyor. Tesla’nın bu konudaki en büyük farklı ise araçlarında sürücü bulunmayacak olması.

‘’Gelecek yıl kesinlikle 1 milyondan fazla robot-taksiye sahip olacağız.” diyen Elon Musk, herhangi bir Tesla sahibinin aracını robot-taksiye dönüştürmek için şirketin uygulamasını kullanarak Tesla Network platformuna eklemesinin yeterli olacağını söyledi. Tesla, yasal sınırlamalar nedeniyle servisin bölge bölge hizmete başlayacağını da ekledi.

Tesla’nın hesaplamasına göre ortalama bir taksi, 1 milde (1.6 kilometre) 2-3 dolar civarında bir maliyet ortaya çıkarıyor. Tesla otomobillerinin aynı mesafedeki maliyeti ise 0.18 dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Tesla, bu hesaplamadan yola çıkarak Tesla araçlarının sahibine yılda 30 bin dolar kazandırabileceğini ortaya koydu.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir