Elektrikli Otomobillerin 1000 Kilometre Menzile Ulaşmasını Sağlayacak Batarya

Innolith tarafından geliştirilen yeni nesil batarya teknolojisi, 1,000 Wh/kg enerji yoğunluğunu mümkün kılıyor. Bu sayede gelecekte üretilecek elektrikli otomobiller 1000 kilometre menzile sahip olabilecekler.

elektrikli-otomobil-bataryasi
Elektrikli Otomobil Bataryası

Elektrikli otomobiller her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor ve otomotiv endüstrisi, geleceğin elektrikli otomobillerde olduğunu kabul etmiş durumda.

Fakat elektrikli otomobiller, mevcut batarya teknolojileri nedeniyle hala tek şarjda istenilen uzunlukta mesafeleri katedemiyorlar. İsviçre merkezli bir şirket olan Innolith, yaptığı açıklama ile elektrikli otomobil sektörünü heyecanlandırmayı başardı.

Yapılan açıklamaya göre şirket, dünyanın ilk 1,000 Wh/kg enerji yoğunluğuna sahip yeniden şarj edilebilir bataryası olan Innolith Energy Battery’yi geliştirmeyi başardı.

Böylesine yüksek bir enerji yoğunluğunun elde edilebilmiş olması, yakın gelecekte elektrikli otomobillerin tek şarjla 1000 kilometre gibi inanılmaz mesafeleri gidebilecekleri anlamına geliyor.

Innolith Energy Battery, böylesine yüksek bir enerji yoğunluğu elde etmek için bazı yenilikçi yaklaşımlar benimsiyor.

Bataryanın en önemli avantajlarından biri, maliyeti yükseltecek pahalı materyaller içermemesi. Ayrıca yanıcı olmayan inorganik bir elektrolit kullanılması, güvenlik konusunda da maliyetlerin düşmesini sağlayacak.

Innolith Energy Battery’nin pilot üretimine en kısa sürede Almanya’da başlanılacak. Yeni bataryaların ticari kullanım için geliştirilmesi ve üretilmesi 3-5 yılı bulacak.

Şirket, bu esnada otomobil üreticileri ile anlaşmalar kurmaya çalışacak. 2025-2030 yılları arasında her şeyin planlandığı gibi gitmesi halinde 1000 kilometre menzilli otomobilleri yollarda göreceğiz.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir