Elektrikli Otomobil Piyasasına Mercedes de Katılıyor!

Elektrikli Otomobil Piyasasına Mercedes de Katılıyor!

Dünya otomotiv devi Mercedes, yaptığı son açıklama ve girişimlerle tüm markaları ve otomobilseverleri heyecanlandırdı. Son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştiren elektrikli otomobil motorları, markaların bu alana daha fazla yönelmesini beraberinde getirdi. Özellikle Tesla elektrikli otomobillerin büyük rağbet görmesi üzerine Mercedes de bu alana yatırım yapma kararı aldı.

Elektrikli Otomobil Piyasasına Mercedes de Katılıyor!


Yakın zamanda Mercedes, elektrikli otomobil için 10.8 milyar euro büyüklüğünde bir bütçe ayırdığını açıkladı. Tesla’nın pazardaki hakimiyetinin de önüne geçmeyi hedefleyen marka, benzer mimariye dayalı 10 adet elektrikli otomobil üretecek. Açıklamaya göre bu araçlardan 3 tanesi de Smart markası altında üretilip piyasaya sürülecek.

Batarya Menzilinin Artması Hedefleniyor


Mercedes, özellikle batarya teknolojisine ağırlık vererek daha az enerjiyle daha çok mesafe kat eden otomobiller tasarlamayı amaçlıyor. Çünkü günümüz elektrikli otomobilleri henüz istenilen mesafeyi götürmeyi sağlayacak bataryalara sahip olarak kabul edilmiyor. Yeni batarya teknolojilerinin, arabaların bu menzil problemini çözeceği düşünülüyor. Hedef, 700 km menzile sahip elektrikli otomobil bataryaları üretmek.

Hibrit ve elektrikli otomobillere yatırıma hızlı bir giriş yapmayı planlayan Mercedes’in 2022’ye kadar 10 adet elektrikli otomobil modeli üretmeyi hedeflediğini açıklaması, yakın dönemde yollarda daha çok çevre dostu araç görüleceğini ortaya koyuyor. Son dönemde büyük bir ivme gösteren yenilenebilir enerji anlayışının otomotiv sektöründeki yansımaları da bu yatırımın kısa sürede karşılığını bulacağını gösteriyor.

Yapılan ilk açıklamada yatırımın 10 yıla yayılacağı söylenirken sonradan bu tarihin öne çekilmesinde Avrupa’daki emisyon kurallarının sıkılaşması da etkili. Bilindiği gibi Almanya’da 2030 itibarıyla petrolle çalışan otomobiller yasaklanacak. 2016’da alınan bu karar doğrultusunda 2030 yılına gelindiğinde Almanya’da sadece sıfır emisyon değerine sahip otomobillerin kullanılması hedefleniyor. Kararın ilk hedeflerinden biri de 2020 yılına kadar karbon emisyon değerinin %40’a düşürülmesi. Mercedes gibi büyük Alman otomotiv devinin elektrikli otomobil piyasasına böyle hızlı girmesinde bu kararın da etkili bir sebep olduğu söylenebilir.

Mercedes Elektrikli Kamyon da Geliyor
Elektrikli araç yatırımlarına önceki yıllarda başlayan Mercedes, 2016 yılında bu alanda bir örnekle de karşımıza çıkmıştı. Mercedes-Benz Urban e-Truck adıyla tanıtılan konsept elektrikli kamyon, dünyanın ilk tamamen elektrikli kamyonu olma özelliğine sahip. 2017’nin son çeyreğinde seri üretime geçilmesi beklenen bu araç, deneme sürüşlerindeki başarısı ve ilgi çekici tasarımıyla dikkat çekiyor.

Planlamaya göre 2018 boyunca Avrupa’daki belli müşterilerin kullanımına sunulacak elektrikli kamyon, yıl boyunca test edilecek ve bildirimlere göre eksiklikler giderilerek 2019 yılında tüm kullanıcılar için satışa çıkarılacak.

Bu alandaki başarısından da cesaret alan Mercedes’in önümüzdeki 10 yıl içinde yollarda bugünkünden çok daha fazla elektrikli otomobil görülmesini sağlayacağı aşikar. Yollarda elektrik şarj istasyonlarının da aynı şekilde hızla artması ve gelecek yıllarda Mercedes elektrikli arabaların trafikteki oranının bir hayli büyümesi kaçınılmaz.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir