Elektrikli Araçlara Hidrojen Üretmenin Daha Kolay ve Etkili Bir Yöntemi Bulundu

Araştırmacılar, elektrikli araçlarda kullanmak üzere hidrojen üretmenin daha kolay ve daha verimli yolunu bulmuş olabilir.

elektrikli-araba-hidrojen-uretimi
Elektrikli Araba Hidrojen Üretimi

Elektrikli araç teknolojisinde büyük ilerleme kaydedilmiş olsa da tam anlamıyla mükemmel sistemler henüz geliştirilmedi. En büyük sorunlardan bazıları aracı tekrar şarj etmek için prize takmak zorunda olmak ve bataryaları tamamen dolu olsa bile belirli bir uzaklığa kadar gidilebiliyor olmak.

Hidrojen/oksijen yakıt hücreli elektrikli araçlar bu konuda bir alternatif olabilir ancak buradaki en büyük problem de hidrojen üretiminin çevre dostu bir işlem olmaması olarak karşımıza çıkıyor. Hidrojen dolumu yapılabilmesi için de bir altyapı gerekiyor. UMass Lowell’in geliştirdiği bir teknoloji bu engelleri yıkabilir.

Araştırmacılar su, karbon ve kobalt kullanarak ihtiyaca göre hidrojen üretilebilen bir yol buldular. Teorik olarak üretilen bu hidrojen doğrudan, oksijen ile birleşerek elektrik ve su açığa çıkaran bir yakıt hücresine gönderilebilir. Üretilen elektrik de elektrikli aracın motoruna, bataryaya ve farlara gerekli gücü sağlamak için kullanılabilir.

UMass Lowell’e göre, üretilen hidrojen %95 oranında saf ve bu, araçların yakıtları bitmeden daha uzak mesafelere gitmelerini sağlayabilir. Bu teknoloji ile düşük sıcaklıklarda bile hidrojen üretilebildiği ve fazla üretilen kısmı araçta depolanmadığı için yanma ya da patlama ihtimali oldukça düşük. Teknoloji, pratikte henüz kullanılabilir olmasa da belki gelecekte yakıt hücreli elektrikli araçları daha yaygın hale getirebilir.

kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir