Araba Camları Nasıl Temizlenir?

Araba Camları Nasıl Temizlenir?

Araba Camları Nasıl Temizlenir?

Hem arabanızın daha temiz görünmesi hem oto parçalarının daha uzun ömürlü olması hem de güvenli sürüş için araba camlarının temizliği daima özen ister. Bu hassasiyet, sürüş keyfini arttırdığı kadar bakım ve onarım masraflarının artmasını da önler. Farklı kaynaklarda birçok teknikten bahsedilse de araba camı en iyi nasıl temizlenir sorusuna cevap olacak en doğru yöntemleri sizin için sıraladık.

Araba Camı Temizlemek İçin Ne Lazım?


Klasik oto cam temizliği için üç malzeme yeterli: Cam temizleme spreyi, yumuşak bir sünger ve kuru bez ya da gazete kağıdı. Peki, bu malzemeleri kullanarak en sade ve etkili şekilde araba camı nasıl silinir?

Özellikle kuru mevsimlerde toz, yağışlı mevsimlerde de camlarda ve kenarlarında çamur kalıntıları birikebilir. Bunun için en başta, su ve sünger yardımıyla bu kalıntıları temizlemek gerekiyor. Yani kirin kabasını almalısınız.

Camlar bir süre kuruduktan sonra tüm yüzeye cam temizleme spreyini püskürtmelisiniz. Ardından gazete kağıdı ya da kuru bir bezle camı silerseniz işlem tamamlanmış olur. Üstelik bu adımda, son yıllarda her yerde bulunabilen fiber bezleri kullanırsanız daha iyi bir sonuç elde edersiniz.

Cam Silme Deyip Geçmemek Lazım

  • Araba camı silerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, kullanılacak süngerin yumuşak ve ıslak olması. Çünkü aksi durumda bastırırken cama zarar verebilir ve onu çizebilirsiniz.
  • Temizlik yaparken cam yüzeyi kontrol etmek de gerekir. Küçük bir çatlak ya da derin bir çizik bile ileride istenmeyen sonuçlara neden olabileceğinden bu konu dikkat ister.
  • Cam temizlerken kalın telli ve sert fırça kullanmak, çiziklerle karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bunun yerine yumuşak ve tüy bırakmayan bezleri deneyin. Özellikle fiber bezler, çok yardımcı olacaktır.
  • Temizleme ve kontrol işlemlerini yan camlar, dikiz aynası ve yan aynalar için de uygulayabilirsiniz.
 • Çok önemli bir nokta olarak görülmese de otomobil camı temizleme işleminde kullanılacak suyun fazla kireçli olmaması da tercih edilmelidir. Çünkü sudaki kireç, camlarda kireç lekesi bırakabilir. Bu kireç izleri de güneş ışığıyla birleşince camlarda yeni çizikler oluşabilir. Peki, araba camı kireci nasıl temizlenir? 

Araba Camı Kireci Nasıl Temizlenir?

  • Hem camları silerken hem de yağmurlu havalarda ya da su sıçramasıyla araba camlarında kireç izleri oluşabilir. Bu izleri çıkarmak için de klasik cam temizleme spreylerinden farklı içerikler kullanmak gerekebilir.
  • Araba camındaki kireç lekesinden kurtulmak için ilk olarak sirke ve su karışımı denenebilir. Yarı yarıya elde edilecek karışımla cam silindikten sonra temiz suyla durulama yapılmalı.
  • Diğer kireç lekesi temizleme yöntemi, ılık su ile bulaşık deterjanını karıştırarak cama uygulamak.
  • Çamaşır yumuşatıcılarını cama döküp süngere silmek de denenebilecek yöntemler arasında.
 • Diğer kireç temizleme yöntemleri de şöyle: Cam cilası kullanmak, limon ve su ile temizlemek, bulaşık makinelerinde kullanılan kireç önleyicilerle suyu karıştırarak uygulamak. Kısacası amaç, cama zarar vermeden asitlerden faydalanarak izleri yok etmek.

Buz Tutmuş Camlar Nasıl Temizlenir?


Araç camı temizleme, yaz aylarında daha kolay bir iş olsa da kışın soğuk havalarda biraz daha zorlaşıyor. Çünkü yağan ve soğuk hava, camların buz tutmasına neden oluyor. Buz tutan camı temizlemek için de farklı içeriklerden yararlanılabilir.

  • Yapılmaması gereken şeyden başlarsak buz tutan cama sıcak su dökmek, mutlaka kaçınmanız gereken bir hareket. Camı çatlatabilirsiniz.
  • Bunun yerine antifrizli cam suyu kullanılabilir. Akşam camı bu suyla silmek, gece camın buz tutmasını önleyecektir.
  • Aynı şekilde elma ya da limonu ikiye bölüp akşamdan camlara sürmek, gece camın buz tutmamasına yardımcı olabilir.
  • Sirkeli su da etkili bir yöntem. Araba camındaki buzu temizlemek için 1 ölçek sirke ile 2 ölçek suyu karıştırın ve cama sıkın. Buzlar çözülecektir.
  • Eğer sirke yoksa limonlu kolonya da denenebilir. Ama doğrudan cama dökmeyin. Onun yerine bir beze sürün ve bu bezle camı temizleyin. İşe yarayacaktır.
 • Kredi kartı ya da sert bir cisimle camdaki kar ve buzları kazıyacaksanız da çizmemeye ve daha büyük sorunlar yaratmamaya dikkat etmelisiniz.
 • kaynak

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir