Tesla Model X yakından bakış

Tesla Model X

Yakından Bakış: Tesla Model X

Tesla Motors ve Elon Musk, otomobil dünyası açısından son yılların en önemli tartışma konularının başında geliyor. Yüksek performanslı araçları ve kullanıcının istediği her şeyi tek tuşla yapabilmesi gibi özellikleriyle marka, adeta her aracıyla sınıfında gövde gösterisi yapıyor. Mesela şu an için Tesla’nın en pahalı aracı olan Model X, SUV kategorisinde eşine az rastlanır bir güce ve kullanım kolaylığına sahip.

SUV araçlardan genellikle sade ama güçlü bir tasarım beklenir. Ancak kullanıcılar genel tasarım trendi içerisinde yer alıp yüksek performansa ulaşabilen ve elektrikli bir SUV aradığı zamansa Tesla Model X’le karşılaşıyor. Motor gücü, tasarımı ve diğer tüm ayrıntılarıyla Tesla Model X’i inceledik.

Dış Tasarım

tesla-model-x-2018-dis-tasarim

Elektrikli araçlar ile fosil yakıtla çalışan araçlar arasında en bariz fark genellikle tasarım kısmında kendini gösteriyor. Elektrikli araçların büyük bir kısmı, içerisinde yer alan bataryalar nedeniyle muadili olan fosil yakıtlı araçlara göre bir hayli ağırdır. Hal böyle olunca elektrikli araçların dış tasarımı, rüzgar direncini azaltacak şekilde dizayn ediliyor. Tesla Model X, rüzgar direnci konusunda bir adım öne geçebilmek için kapı kollarını gövde içerisine gömülü halde üretiyor. Kıvrımlı keskin bir hat sayesinde kaput, adeta geriye doğru uzuyor. Kaputu, neredeyse aracın ortasına kadar uzanan ön cam ve alçak bel çizgisi destekliyor. İlk bakışta fark edilmese bile aracın şahin kanadı kapıları adeta süper spor bir hava katıyor.

İç Tasarım

tesla-model-x-2018-ic-tasarim

Aracın direksiyonun arkasında elektronik gösterge paneli ve konsolun ortasında devasa bir multimedya ekranı bulunuyor. Araç içerisinde yer alan tuş sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor. Neredeyse araçla ilgili tüm işlemler için multimedya ekranından yararlanılıyor. Aracın iç tasarımında döşemeler karbon fiber ya da suni deri gibi farklı seçeneklerle değiştirilebiliyor. Aracın bir başka öne çıkan noktası da yapılan değişiklikler sayesinde 7 kişilik oturma düzenine ulaşabilmesi olarak gösteriliyor. Koltuklar elektrikli olarak kontrol edilebiliyor ve böylece rahatlıkla 7 kişi araca sığabiliyor. Ayrıca aracın cam tavanı sayesinde gerçek bir panoramik görünüm sağlanıyor.

Donanım

tesla-model-x-2018-donanim

Tesla, araçlarında her alana özenle eğiliyor; ama kuşkusuz donanım konusunda “gelecekten geldiği” hissediliyor. Araç içerisinde havalı süspansiyon sistemi bulunuyor ve GPS sistemiyle entegre olarak çalışabiliyor. Yani aracın bozuk yol ya da tümsek nedeniyle yerden yükselip alçaldığı yerler kaydediliyor ve aynı noktaya tekrar gelindiği zaman otomatik olarak araç boyu ayarlanıyor. Araç içerisinde yer alan data kart sayesinde sürekli olarak internet bağlantısı kurulabiliyor ve tüm veriler Tesla tarafından takip ediliyor. Tesla Model X içerisinde yer alan özelliklerden bazıları şöyle:

  • Ambiyans ışıklandırması,
  • GPS sayesinde otomatik açılabilen garaj kapıları,
  • Telefon dock’u.

İç tasarımdan bahsederken değindiğimiz multimedya ekranı sayesinde de tüm bu özellikler tek ekrandan kontrol edilebiliyor.

Güvenlik

 tesla-model-x-2018-guvenlik

Tesla Model X içerisinde ABS ve ESP gibi diğer tüm araçlarda gördüğümüz güvenlik donanımları mevcut; ama bu aracı ayrı kılan nokta, kombine olarak çalışabilen teknolojik donanımlar. Araç içerisinde lazer ve radyo frekanslarıyla çalışan radarların yanı sıra çok sayıda kamera bulunuyor. Tüm bu ekipmanlar sayesinde araç, yol üzerinde gerçekleşen tüm faaliyetleri algılıyor ve sizden önce önlem alıyor. Eğer güvenliğin tehlikede olduğunu algılarsa doğrudan sistemler harekete geçiyor ve direksiyona müdahale ediyor.

Garanti ve Diğer Ayrıcalıklar

Tesla, diğer markalara göre garanti konusunda oldukça cömert. Tesla Model X’in 8 yıl batarya ve yürür aksam garantisi bulunuyor. Diğer tüm kısımlarsa 4 yıl ya da 80 bin kilometre boyunca garanti kapsamında yer alıyor. Araçlar ayrıca supercharger denen şarj istasyonlarında ücretsiz olarak şarj edilebiliyor.

Teknik Özellikler

Tesla araçlarını kodlarken gücü ön plana çıkarıyor ve kilowatt saat anlamına gelen kWh kısaltmasını kullanıyor. Şu an için Tesla Model X’in 75D, 100D ve P100D gibi farklı kısaltmalarla kodlanan modelleri bulunuyor. Araçların motor güçleri yazılımla sürekli olarak güncelleniyor. Ancak Tesla Model X’in ne kadar güçlü olduğunu anlatmak, rakamlarla pek mümkün değil. Tesla Model X’in uçak çekme videosu sayesinde nasıl bir güçle karşı karşıya olunduğu daha iyi anlaşılabilir.

Tesla Model X modellerinin ortalama menzilleri ve 0’dan 100 km/s hıza ulaşma süreleri şöyle:

  • Tesla Model X 75D’nin 75 kWh bataryası bulunuyor. Maksimum 210 km/s hıza çıkabilen araç, 0’dan 100 km/s hıza 5.2 saniyede ulaşıyor. Aracın tam dolu bataryayla menzili ise 417 kilometre.
  • Tesla Model X 100D’nin 100 kWh bataryası bulunuyor. Maksimum 250 km/s hıza çıkabilen araç, 0’dan 100 km/s hıza 4.9 saniyede ulaşıyor. Aracın tam dolu bataryayla menzili ise 565 kilometre.
  • Tesla Model X P100D’nin 100 kWh bataryası bulunuyor. Maksimum 250 km/s hıza çıkabilen araç, 0’dan 100 km/s hıza 3.1 saniyede ulaşıyor. Aracın tam dolu bataryayla menzili ise 542 kilometre.

Tesla Model X Fiyatları

Tesla Model X fiyat açısından rakiplerinin bir nebze bile olsa gerisinde kalıyor. Versiyonlara göre Tesla Model X fiyat listesi şöyle:

  • Tesla Model X 75D, 80.400 €’ya satılıyor.
  • Tesla Model X 100D, 102.080 €’ya satılıyor.
  • Tesla Model X P100D ise 131.930 €’ya satılıyor.

Tabii bu fiyatlar vergiler dahil edilmeden hesaplanıyor. Halihazırda Tesla’nın Türkiye’de resmi satış ağı bulunmuyor. Opsiyonlarla araç, vergisiz olarak 150 bin € seviyesine yaklaşıyor.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir